„Nehodlám komentovat výroky pana Bátory. Že bych se jím já osobně cítil uražen, to opravdu ne. Kdyby byl pan Bátora soukromá osoba, může vyjadřovat svobodně své názory na cokoli. Jako úředník státní správy se takhle vyjadřovat vůči jakýmkoli ústavním činitelům nemůže,“ poznamenal k tomu Schwarzenberg.

Dobeš se Schwarzenbergovi za svého podřízeného omluvil telefonicky, jelikož šéf diplomacie je podle Dobešovy mluvčí na dovolené. Po jednání vlády Dobeš uvedl, že na Bátorových slovech nespatřuje nic znevažujícího a Schwarzenbergovi se omluví pouze za to, že "mohl nastat dojem, že na jeho velikosti ubraly ony dvě věty, které zazněly, které sdělil můj úředník".

Ladislav Bátora

Ladislav Bátora

FOTO: Petr Horník, Právo

Bátora na Facebooku prohlásil na adresu šéfa TOP 09: „Chudáček starej, to se mu to bezostyšně prská, když ho minimálně ze tří důvodů nemohu vyzvat na souboj.“  [celá zpráva]

VV slibovaly, že další exces zlomí Bátorovi vaz
Odvolání Bátory kvůli jeho názorům a jejich prezentování z postu vládního úředníka požaduje kromě TOP 09 nejedna petice a iniciativa. Bátora se k funkci dostal na doporučení Hradu, který jeho postoje hájí a podporuje i Dobeše. Prezident Václav Klaus například o Dobešovi prohlásil, že má nakročeno stát se jedním z nejlepších ministrů školství v novodobé historii.
Schwarzenberg k tomu konstatoval, že s takovou podporou si na odvolání Bátory nikdo netroufne. „Hodí se tam s odpuštěním jako pazdeří k jisté části těla…“ poznamenal šéf diplomacie. Právě toto vyjádření vedlo Bátoru k reakci, která rozpoutala koaliční roztržku. Ministři TOP 09 ve středu opustili jednání vlády a nehodlají se k jednacímu stolu vrátit, dokud bude Dobeš Bátoru zaměstnávat. „Nejde o svobodu slova, ale o úroveň státní správy,“ řekl Kalousek.
Nečasovi Bátora leží v žaludku již delší dobu, ale na jeho odchod přímo nenaléhal. Při prvních spekulacích týkajících se Bátorova angažmá ve státní správě, Nečas uvedl, že si nedokáže představit, že by někdo s jeho minulostí mohl takovou práci dostat. Jakmile byl posléze Bátora povýšen a začal psát a veřejně předávat dopisy zahraničním diplomatům a pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi (ODS) s kritikou jejich podpory pochodu homosexuálů, řekl Nečas, že by se státní úředník neměl chovat jako aktivista. Podle Dobeše na to má Bátora právo, ale předsednictvo VV se po tomto incidentu shodlo, že další exces už nebude Bátorovi tolerován a zlomí mu vaz.

Dobeš Bátoru odvolat nechce

Ministři TOP 09 kvůli Bátorovi bojkotují jednání vlády a nehodlají ustoupit, dokud Bátora, případně Dobeš, neodejdou z funkce. [celá zpráva]

Ministr Josef Dobeš a premiér Petr Nečas ke kauze Bátora (Česká televize ČT24)

Ministr školství nehodlá svého ředitele personální sekce měnit, což zřejmě bude v dalších dnech vířit politiku, jelikož podle TOP 09 omluva není dostatečným řešením a Bátora by měl odejít ze státní správy. Místopředseda strany Miroslav Kalousek řekl, že odejít musí i Dobeš, pokud se Bátory nezbaví.

Schwarzenberg před několika dny konstatoval, že na odvolání Bátory, po jehož odchodu volají i nezávislé organizace a nejedna petice, si nikdo netroufne, jelikož je pod ochranou ministra a Hradu. „Hodí se tam s odpuštěním jako pazdeří k jisté části těla,“ doplnil pak Schwarzenberg.

Čtěte také:
Dobeš: Na „starém chudáčkovi“ není nic znevažujícího, Bátora zůstane
Jakl: Bátora je terčem sprostých útoků i pomluv a nesmí se bránit
TOP 09 nebude chodit na jednání vlády, požaduje odchod Bátory či Dobeše
Bátora o Schwarzenbergovi: Chudáček starej, to se mu to bezostyšně prská  
Další exces by Bátorovi zlomil vaz, varují VV  
Bátora je poloviční fašista, míní Zeman  
Dobeš: Bátoru přes palubu nehodím, je profesionální 
Bátora je rasista, tvrdí Kalousek a požaduje jeho odchod
Úředník se nesmí chovat jako politický aktivista, zpražil Bátoru Nečas 
Nepodporujte v Česku gaye, vyzývá Bátora amerického velvyslance  
Zbavte ministerstvo školství Bátory, žádají organizace šéfy vládních stran