Mínění předsednictva v úterý tlumočil místopředseda strany Tomáš Jarolím. Bátora se naposledy angažoval proti podpoře pochodu Prague Pride.

"Bátora se řešil. Zejména to, zda je či není schopný úředník. Naši podporu má ministr Dobeš, a ten si za Bátorou prozatím stojí," napsal Jarolím v textové zprávě. "Nicméně jsem deklaroval, že minimálně má podpora končí dalším kontroverzním mediálním vyjádřením toho pána na téma, které se nedotýká jeho práce," dodal s tím, že podobně to vidí i další členové předsednictva.

"Státní úředník se nesmí chovat jako politický aktivista," uvedl před časem na adresu Bátorových výroků premiér Petr Nečas (ODS). [celá zpráva]

Personální šéf ministerstva školství a předseda konzervativní iniciativy D.O.S.T. Bátora se totiž v dopisech velvyslanci USA Normanu Eisenovi a pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi (ODS) vyjádřil o průvodu sexuálních menšin jako o akci "pořádané skupinami homosexuálů a leseb, jejichž nároky, vznášené vůči české veřejnosti, značně přesahují rámec pouhé tolerance".

Bátoru hájí prezident Václav Klaus a lidé z jeho okolí, například vicekancléř Petr Hájek se netají názory blízkými Bátorovým a průvod homosexuálů také odsoudil. "Mě jen zaráží, že nikdo nežádá odvolání pana Hájka a nepozastavuje se nad vyjádřením pana (arcibiskupa) Duky," konstatoval Jarolím.

Podle Dobeše jde o národovce a katolíka

K odvolání Bátory vyzvali premiéra i senátoři ČSSD, KDU-ČSLODS, ale také aktivisté a zástupci lidskoprávních organizací. Vyčítají mu například to, že se před lety účastnil přednášky o českém protižidovství pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou. Byl spojován též s nacionalistickou Národní stranou a v práci s názvem Česká revue - Můj národ a má vlast chválil antisemitský spis Rudolfa Vrby nazvaný Zkáza Slovanů. Ve svých vyjádřeních se ostře vymezuje i vůči evropeismu, multikulturalismu, feminismu, antidiskriminaci či ekumenismu.

Ministr Dobeš se ale za Bátoru postavil s tím, že je to svědomitý národovec a katolík a neexistují důkazy, že by byl rasista.