Česká republika je spolu s Polskem, Slovenskem, Slovinskem, Maďarskem a Lichtenštejnskem nově zařazena do skupiny nyní už 47 zemí, které mají tuto výjimku. Jsou mezi nimi především země, ze kterých jezdí do Thajska hodně turistů, tedy z bohatších států Evropské Unie, jako Německo, Francie, Nizozemsko, Velká BritánieIrsko, nebo všechny skandinávské země. Dále se výjimka týká USA, Korejské republiky, Japonska, Brazílie, ale také Vietnamu nebo bohatých arabských zemí, jako je Bahrajn a Katar.

Turisté ale musejí prokázat, že mají na pobyt dostatečné prostředky ve výši 10 000 bahtů (5600 korun) na osobu nebo 20 000 bahtů na rodinu.

Výjimka vychází vstříc i cestovatelům, kteří míří do okolních zemí přes Thajsko. Mohou  se do Thajska během šesti měsíců opakovaně vracet. V součtu ale počet dní pobytu nesmí překročit 90 dní.

Nadále platí, že ke vstupu na území Thajska je vyžadován cestovní pas platný minimálně šest měsíců po vstupu na území Thajska.

Thajsko je ze vzdálených turistických destinací mezi Čechy nejpopulárnější, podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur tam míří ročně 30 000 Čechů.