„Požádal jsem Jiřího Paroubka, aby zůstal v ČSSD,“ řekl v pondělí Sobotka Právu k setkání s bývalým lídrem, kterého také vyzval, aby nezakládal nový politický subjekt. Podle Sobotky nemá Paroubek programové ani jiné podstatné důvody pro úprk z řad ČSSD.

Sobotka s Paroubkem na prvním setkání problém nevyřešili, budou dál jednat. „Budeme o té věci ještě dále hovořit,“ prozradil šéf ČSSD. Paroubek minulý týden oznámil, že buduje se svým týmem novou politickou stranu. Avizoval, že přípravy skončí letos na podzim.

Ve hře je více variant

Podle informací Práva ale nemusí jít o zbrusu nový politický subjekt, ale o „restaurovanou“ Českou stranu národně socialistickou 2005, kterou by se Paroubek pokusil dostat do vysoké politiky. Například v krajských volbách příští rok, kdy by se mohl ucházet v barvách národních socialistů o post hejtmana Ústeckého kraje.

V kuloárech už dokonce kolují spekulace o datech, kdy by mohl být Paroubkův projekt odstartován. Jednou z verzí je státní svátek 28. října. Hovoří se i o tom, že by Paroubek mohl dostat jako „náplast“ za odvrhnutí plánu na vstup do jiného politického subjektu stínové ministerstvo financí, které nyní vede Jan Mládek.

Sobotka k tomu ale v pondělí uvedl, že debata o složení stínové vlády už byla ukončena a nebude se znovu otevírat. „Na toto téma jsme spolu nehovořili,“ poznamenal Sobotka. Lídr soc. dem. představil obměněnou stínovou vládu na konci letošního května.

Paroubek se v nové Sobotkově sestavě neobjevil, ačkoliv se mluvilo právě o jeho nástupu do pozice stínového ministra financí. Samotný Paroubek tuto variantu otevřeně připouštěl, později ale tvrdil, že o žádnou pozici nežádal.