Lídr soc. dem. Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci v Lidovém domě uvedl, že firma Viamont, u jejíhož zrodu Řebíček stál, získala za jeho působení ve funkci ministra dopravy zakázky v rozsahu více jak 14 miliard korun.

„Aleš Řebíček se stal symbolem okázalého způsobu života,“ soudí Sobotka, podle kterého je exministr také symbolem neprůhledných veřejných zakázek. Šéf ČSSD upozornil na ministerskou zakázku na služby právních kanceláří ve výši 400 miliónů korun.

Kde vzal na koupi Slavie, zajímá Sobotku

Soc. dem. ale nejvíce zajímá, z jakých finančních prostředků koupil Řebíček fotbalovou Slavii. „Ukazuje se, že účty Aleše Řebíčka nesedí,“ sdělil Sobotka. Vyslovil přitom podezření, že akvizice může souviset s Řebíčkovým předchozím působením v politice.

„Soc. dem. vyzývá premiéra Petra Nečase, aby se přihlásil ke svému Aleši Řebíčkovi, aby ho přinutil, aby zveřejnil účty,“ vyzval Sobotka.

Pokud Nečas nic nepodnikne, ČSSD vyvolá mimořádné jednání poslanců. „Jestliže premiér Nečas nebude reagovat, pak soc. dem. na konci prázdnin vyvolá mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, kde se budeme chtít zabývat kauzou Aleše Řebíčka,“ varoval Sobotka.

CASA-295M

CASA-295M

FOTO: Petr Horník, Právo

Na mimořádné schůzi Sněmovny chce soc. dem. řešit také kauzu nákupu vojenských letounů Casa.

„Budeme se ptát, jak je možné, že máme letouny dvakrát tak drahé a že nemohou létat,“ prohlásil Sobotka. Lídr ČSSD navíc avizoval, že jeho strana předloží v návaznosti na snahu získat informace o Řebíčkových financích návrh zákona o majetkových přiznáních.