Macek podal dovolání proti rozsudku Vrchního soudu v Praze z roku 2009. Ten mu uložil zaplatit stotisícovou pokutu, soudní výlohy a zároveň veřejnou omluvu.

Podle rozsudku "došlo i k zesměšnění žalobce". Policie Mackovo jednání vyhodnotila jako přestupek a Úřad městské části Praha 2 mu následně vyměřil pokutu ve výši tří tisíc korun.

Video

Pohlavek Miroslava Macka

Rath se obrátil i na soud, který v první instanci rozhodl, že se má Macek za pohlavek omluvit, zároveň však odmítl Rathův požadavek na miliónové odškodné, neboť Rath prý neutrpěl žádnou závažnou újmu. Odvolací soud nakonec přiznal Rathovi, který následně požadoval již pouze 250 000 korun, i stotisícové odškodné.

Incident v přímém přenosu
Miroslav Macek měl v květnu 2006 řídit valnou hromadu, na kterou se do pražského Národního domu na Vinohradech sjelo zhruba 700 delegátů. Hned na úvod jednání ale shromážděným zubařům oznámil, že než začne hovořit, musí si vyřídit jednu osobní věc. Načež přistoupil zezadu k Rathovi a udeřil ho do hlavy. Po uštědřené ráně ministr Rath vstal a chtěl odejít.
Po několika krocích si to ale rozmyslel, vrátil se k Mackovi, postavil se mu čelem a řekl mu: "Pane doktore, vy jste na mě zaútočil zezadu, jste zbabělec." Na ta slova na něj zaútočil Macek znovu, tentokrát pěstí, ale Rath jeho úder vykryl. Poté se oba začali strkat a spadli pod řečnický pult. Po chvilce skončili a Macek za všeobecného pískotu odešel.

Macek ve svém dovolání upozornil, že mezi veřejně činnými osobami by měla být postačující satisfakcí omluva, nikoliv peněžní náhrada. Nezamlouvalo se mu rovněž to, že Rath by odškodné "využil pro zvýraznění své osoby při politické kampani".

Soud se s touto argumentací neztotožnil a dovolání zamítl. Další opravný prostředek již není přípustný.