"Dnes bylo předvedeno na obvodní oddělení 17 osob. Někteří aktivisté se do místa těžby stále vracejí," řekla policejní mluvčí Dana Ladmanová. V oblasti je 45 policistů, stejně jako v úterý, kdy předvedli na obvodní oddělení do Kašperských Hor 20 lidí, další z prostoru pro těžbu vyvedli.

Policisté mezi demonstranty

Policisté mezi demonstranty

FOTO: Petr Pokorný, Právo

Aktivisté zvolili novou metodu ochrany stromu, která má prodloužit policejní zásah na několik hodin. Řetězy, kterými se v úterý připoutali ke stromům, totiž policisté snadno přestřihli. "Dva lidé jsou spojeni řetězem, který je nově v silné ocelové trubce. Jde o zdržovací taktiku, pro policisty to bude komplikace. Nechceme, aby tu porazili ani jeden strom," řekl jejich mluvčí Mojmír Vlašín.

Dřevorubci začínají být agresivní, tvrdí aktivisté

Aktivisté hovoří o rostoucí agresivitě dřevorubců. "Asi je proti nám štvou," řekl Vlašín. Aktivisté proti nim údajně nic nemají, jen jim říkají, aby odešli jinam. "Na policii nebylo dosud nic oznámeno," řekla policejní mluvčí. Podle zasahujících policistů šlo pouze o slovní útoky. Vlašín ale dodal, že například mávali aktivistům před tělem zapnutými motorovými pilami, jeden dřevař se údajně vrhl na aktivistku obracečem klád. Navíc poražené kmeny prý padají velmi blízko aktivistů i policistů. Považuje za štěstí, že se zatím nikomu nic nestalo. "Většina aktivistů už prostor opustila, všude se těží. Ti, co mají odvahu, se na místa těžby zpět vracejí," dodal Vlašín.

Někteří lidé opustili prostor vyznačený červenou páskou dobrovolně, ostatní museli policisté donutit. Při opakovaném přestupku hrozí pokuty.

Aktivisté s policisty, kteří se je snaží vykázat z oblasti kácení

Aktivisté s policisty, kteří se je snaží vykázat z oblasti kácení

FOTO: Petr Pokorný, Právo

Kácení v úterý přestali aktivně bránit členové Hnutí Duha, neboť obdrželi předběžné opatření klatovského soudu, který hnutí nařídil, aby se zdrželo organizování pohybu a pobytu lidí v místě těžby. Mezi 43 aktivisty ale byli v úterý jen tři členové Hnutí Duha, na ostatní účastníky blokády se proto předběžné opatření nevztahuje.

Aktivisté blokovali lokalitu bez větších konfliktů od 15. července. V pondělí se na místo vydali těžaři a začali stromy kácet. Ležící kmeny kvůli zahubení kůrovce zároveň začali zbavovat kůry. V pondělí i v úterý pokáceli zhruba po 300 stromech. Blokáda zatím nebyla příliš úspěšná. Kácelo se v několika lokalitách, které aktivisté nestačili obsazovat.

Protestující aktivisté na Šumavě

Protestující aktivisté na Šumavě

FOTO: David Veis, ČTK

Policie zasahuje proto, že se aktivisté zdržují v místě označeném pro těžbu. Podle Vlašína zásahy nabývají na brutalitě. Údajným napadením a vyhrožováním jedné aktivistce se má zabývat policejní inspekce, jež má prověřit i stížnost na pondělní zákrok policie.

Vše má být hotovo do 15 dnů

Prosazují, aby se v lokalitě, jež byla dříve bezzásahovou zónou, napadené stromy vůbec nekácely. Tvrdí, že park postupuje protiprávně, neboť pro těžbu nemá nutné výjimky. Podle ředitele Jana Stráského nejsou třeba. Parku dala za pravdu i Česká inspekce životního prostředí. Za aktivisty se zas postavila stínová vědecká rada národního parku. Vytěžením lokality se podle ní šíření kůrovce do nižších poloh nezabrání, neboť území je již za současnou linií šíření.

Správa Národního parku Šumava zvýšila údaje o počtu stromů, které jsou označené pro kácení. Dosud hovořila o 3000 stromech, v úterý uvedla, že označeno je 4000 stromů. Podle správců parku je tyto stromy nutné sanovat do 15 dnů, jinak z nich vyletí kůrovec, který zlikviduje osmi až desetinásobek dalších stromů.