Kalousek zdůraznil, že zatím není jasné, jak by se obě varianty promítly do jednotlivých kapitol, a tedy jak by uspokojily potřeby VV.

Ministr financí po celou dobu, co prosazuje sjednocení sazeb, odmítá udělovat výjimky. Předseda jeho poslaneckého klubu TOP 09 STAN a šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík však požaduje, aby v případě dohody na 19 procentech byla vymezena výjimka pro léky, knihy a tiskoviny, na které by se vztahovala snížená 10procentní sazba. Jeho názor má i podporu premiéra Petra Nečase (ODS).

Člen K9 Vít Bárta (VV) pak sdělil, že se vyjednavači shodli na tom, že se budou nadále scházet experti jednotlivých stran, aby dojednali parametry rozpočtu na příští rok.

„Věci veřejné odmítají jednotnou sazbu DPH bez růstu firemních daní. Jednání skončilo s jedinou dohodou, a to na aktivaci devítičlenné koaliční skupiny k rozpočtu,“ sdělil Právu Bárta.

VV požadují více peněz pro své resorty

Věci veřejné dělají tentokrát problémy zejména kvůli návrhu rozpočtu, jak ho Kalousek před nedávnem představil. Bárta chce pro resort dopravy získat 14 miliard korun navíc, ministru Josefu Dobešovi (VV) se pak nelíbí, že kvůli návrhu přijde o další peníze, byť se mu loni podařilo dojednat, že z resortu obrany dostane čtyři miliardy na zvýšení platů učitelů.

O jednotné 19procentní sazbě DPH začli politici mluvit teprve nedávno, původně se dohodli, že obě sazby DPH, které jsou v současnosti na 10 a 20 procentech, se sejdou na 17,5 procenta.

Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury by se další jednání mohlo posunout při úterní radě ekonomických ministrů, a poté ve středu na zasedání vlády. S tím vyjádřil již dříve souhlas předseda TOP 09 a šéf diplomacie Karel Schwarzenberg, podle něj patří jednání o rozpočtu na jednání celého kabinetu, nikoli špiček koalice.