Měly by začít pravděpodobně již v únoru a vybavit záchranáře potřebnými znalostmi, jak se bránit při napadení agresivním pacientem. "Spíše by šlo o školení v sebeobranném chování. Není to tedy žádné praní, kopání, karate, ale celkový postoj v dané kritické situaci. Je to o komunikaci s agresorem, psychologickém působení a také o úhybných manévrech. V nejhorším případě půjde o to, naučit se vykrývat rány a kopance," řekl Schwarz.

Dodal, že se nebrání ani tomu, aby záchranáři byli vybaveni spreji a paralyzéry. Dokonce připustil, že někteří lékaři berou ochranu do svých rukou a do služby chodí i ozbrojeni vlastní zbraní. Schwarz dodal, že se jim nediví, když stát je nedokáže odpovídajícím způsobem ochránit při výkonu jejich povolání.

Střelné zbraně? Ne

"Se střelnými zbraněmi však ve vybavení záchranářů rozhodně nepočítám. Pokud však pražský magistrát schválí, abychom byli vybaveni paralyzéry a spreji, a i právní rozbor, na který čekám, prokáže, že je to možné, pak tyto ochranné prostředky nakoupíme," řekl Schwarz.

Dodal, že statut veřejného činitele, jak se ho snaží někteří politici prosadit i pro záchranáře, nic neřeší a v ničem jim nepomůže. "Hasiči i policisté tento statut mají a přesto byli napadeni současně s námi," řekl Schwarz.

Gross chce zpřísnit tresty za napadení

O řešení napadení záchranářů se začalo opět intenzivně diskutovat po brutálním napadení zdravotníků začátkem ledna. Dokonce o tom jednala i vláda. Ministr vnitra Stanislav Gross uvažuje o zpřísnění trestní sazby za napadení záchranářů ve službě. Gross chce také zlepšit komunikaci mezi záchranáři a policií tak, aby policejní hlídka byla záchranářům nablízku a případně se mohla dostavit co nejdřív.

Spontánně mezi zdravotníky vznikla tzv. Vinohradská výzva, kdy lékaři a zaměstnanci Fakultní nemocnice Královské Vinohrady vyzvali politiky, aby se mnohem účinněji zasazovali o ochranu zdravotníků ve službě. Výzvu už podepsalo přes 5000 lékařů z celé republiky a další podpisy přicházejí.