Vesnicí, která nemá ani pět stovek obyvatel, to otřáslo. "Je to špatná zpráva, čekáme ještě horší. Je to morová rána, které se nedá asi vyhnout. Když někam bůh ukáže prstem, tak to nikdo nedokáže zvrátit," řekl Právu v neděli starší muž v Trstěnici na křižovatce na Dolní Újezd. Družstvo sice není velkým zaměstnavatelem, většina lidí dojíždí za prací do Litomyšle, ale zemědělský podnik by se mohl dostat blízko krachu a ztráta zaměstnání pro desítky družstevníků by tu byla přece jen velmi citelně znát.

Pokud by ve čtvrtek poslední testy definitivně potvrdily nemoc šílených krav u uhynulého kusu dobytka, muselo by být v krátké době utraceno dalších až 200 kusů. Pokud nebudou pozitivní testy ve stáji, kde kráva prošla odchovem jako tele, do kafilerie půjde asi 120 až 130 kusů dobytka z Trstěnic.

Obavy mají i soukromí zemědělci v obci, kde se BSE objevila. "Byla by to velká finanční ztráta pro družstvo," potvrdil ČTK Stanislav Krejsa, předseda družstva, které na třech farmách chová přes 500 krav. Podle předsedy Krejsy je chov dobytka pojištěn, ale i v optimálním případě rychlého pojistného plnění a pomoci ministerstva zemědělství by se stádo do původní podoby doplňovalo pomalu a ztráty na produkci mléka by byly nenahraditelné.

Cenu za vyšetření snižuje podpora z PHARE

Vyšetření na BSE stojí 1350 korun. Zpracovatelé a zemědělci však platí zhruba 750 korun. Umožňuje to čerpání finančních prostředků z programu PHARE. "Tuto podporu budeme moci čerpat ještě tento rok," uvedl tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben. Od zahájení vyšetřování na počátku února 2001 bylo v ČR provedeno 500 037 vyšetření, z toho 210 456 krav bylo vyšetřeno v loňském roce.

"Kvůli dvěma posledním nemocným kravám, sedmé a osmé, se nejpozději do konce ledna utratí 213 vrstevnic krávy ze Syřenova a se 166 vrstevnicemi nemocné krávy z Velkých Němčic se počítá zřejmě do konce února," informoval Duben.