Na dotaz, zda bude kabinet pokračovat ve stávajícím složení, Nečas odpověděl: "To zajímá nás všechny."

"Buď se dohodneme, nebo se nedohodneme, to nemá žádnou složitou odpověď," dodal premiér, podle kterého stále běží "různá jednání". Tradiční schůzka ve formátu K9 se ve středu nicméně konat nebude.

Agentura ČTK s odkazem na vysoce postaveného politika VV upozornila, že strana nikdy formálně nepodala výpověď koaliční smlouvy, ale jen podnět k zahájení smírčího řízení, které se nyní vede. Vedení strany se údajně o dalším postupu rozhodne až ve čtvrtek.

Zastoupení náměstků stále ve hvězdách

Jednou z podmínek VV je vyšší zastoupení na místech náměstků v úřadech, které řídí ministři ostatních koaličních stran. Nečas připomněl, že už od uzavření původní koaliční smlouvy platí vzájemná dohoda, že každá ze tří stran si může činit nárok na svého náměstka na koaličním ministerstvu. "To není nic nového," podotkl předseda vlády.

VV také žádají odchod nestraníka Radka Šmerdy z čela ministerstva dopravy. Šmerda sám rezignovat nechce, cítí prý podporu premiéra, a ačkoliv mu rozhodnutí strany o odchodu už tlumočil předseda VV Radek John, rád by o svém dalším angažmá ještě hovořil například na poslaneckém klubu nejmenší vládní strany.

Koalice se dohodla na většině programových bodů, v neděli však bylo jednání na popud TOP 09 přerušeno, neboť straně vadilo, že VV vznášejí stále nové požadavky. [celá zpráva]