V koaliční smlouvě stojí: „V roce 2012 vláda posílí objem platových prostředků o další čtyři miliardy Kč a poté toto navýšení zachová a zmrazí až do roku 2015 v návaznosti na celkovou veřejnou správu, kdy platy zmrazí na tři roky. Tímto krokem bude částečně vyrovnán diskriminační poměr mezi platy pedagogických pracovníků a jinými profesemi v rozpočtové sféře.“

Koalice však už neupřesnila, odkud chce peníze čerpat. „V žádném případě už ne z obrany,“ řekl loni v červenci premiér Petr Nečas (ODS). I podle tehdejšího vyjádření šéfa VV Radka Johna by totiž další škrty v rozpočtu armády mohly armádu ohrozit.

Nečas v pondělí upřesnil: „Nikdo nezpochybňuje závazek, který je v koaliční dohodě a který hovoří o navýšení platů učitelů v regionálním školství.“ Rozpočet na to podle něho bude pamatovat.

Dobeš s pěnězi počítá

Podle něho je ale scestná představa, že v červnu, kdy vláda ještě nejednala ani o výdajových limitech rozpočtových kapitol, bude K9 předjednávat rozpočet. „Nikdo jiný než vláda v této zemi rozpočet sestavovat nebude,“ řekl Nečas.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) pro Právo nyní uvedl, že se čtyřmi miliardami stále počítá. „Koalice se na tom shodla,“ dodal. Loni v červenci prohlásil: „Za čtyři miliardy budeme chtít větší kvalitu ve vzdělávání a spolupráci pedagogů na státním záměru – státních maturitách a srovnávacích zkouškách v páté a deváté třídě základních škol. Tyto miliardy půjdou do nadtarifů.“

Naopak 2,1 miliardy šly do tarifních platů, kdy minimální mzda kvalifikovaného pedagoga v zemi je od letošního ledna 20 tisíc korun hrubého.