Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz kritiku odmítá. "Máme vlastní radiový systém, který vybudovalo město a zaplatilo za něj několik miliónů. Nevidím důvod, proč bych ho vyhodil do kanálu a užíval systém, který mi někdo nutí," řekl ČTK Schwarz a dodal, že terminály, jež záchranka dostala od ministerstva vnitra, jsou nefunkční a nelze je ani opravit.

Gross je však toho názoru, že policie by pak věděla o každém výjezdu záchranné služby, takže by při případném incidentu s agresivním pacientem mohla rychleji zapojit hlídku z nejbližšího okolí. Neopakoval by se pak problém, který se projevil u posledního závážného případu z Prahy-Kolodějí, kdy policie dorazila až za 22 minut.

Volání o pomoc proběhlo podle pravidel

Právě Grossovo středeční prohlášení pro televizi Prima, že kdyby záchranka použila jiný komunikační systém, policisté by byli na místě včas, však záchranáře rozčílilo a žádají omluvu. "Víme jistě, že volání o pomoc ze strany zdravotnické záchranné služby se uskutečnilo podle přijatých pravidel integrovaného záchranného systému," uvedl v otevřeném dopise adresovaném Grossovi Milan Ticháček ze Společnosti urgentní medicíny katastrof České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, která sdružuje lékaře záchranných služeb z celé republiky.

Ticháček také vyjádřil nespokojenost s prací policie po incidentu v Praze - Chuchli, kde loni v dubnu dva zranění muži z havarovaného auta brutálně napadli lékaře záchranky. Případ totiž označila jako přestupek a teprve po urgencích ho začala řešit jako trestný čin.

Výhody jako policisté

Naopak Gross i Schwarz se shodují na tom, že útočníkům by měly hrozit tvrdší tresty. Podle Schwarze by stát měl také poskytnout záchranářům výhody, jež mají policisté, například dřívější odchod do důchodu.