Vyplývá to z vyhlášky ministerstva zdravotnictví, která na základě doporučení kategorizační komise zpravidla dvakrát do roka stanoví, kolik za které léky hradí zdravotní pojišťovna. A protože u některých byly denní úhrady od pojišťoven sníženy, znamená to, že pacient doplatí víc.

"I když se u některých léků úhrady od zdravotních pojišťoven snížily, v každé lékové skupině i nadále je nejméně jeden lék, který plně hradí zdravotní pojišťovny. Pacient tedy nemusí doplácet vůbec nic, protože lékař ho může na tyto léky převést," řekla Právu ministryně zdravotnictví Marie Součková.

Přesto ale nové doplatky za některé léky budou pro pacienty citelné. Například na vysoký krevní tlak, které berou statisíce pacientů, bude doplatek u některých léků vyšší o 15 korun než dosud a to znamená, že pacient v lékárně nově zaplatí za lék zhruba 30 až 70 korun. Je to proto, že určité doplatky u těchto léků už byly a nově se o patnáct korun zvednou.

Ceny v lékárnách se liší

V každé lékárně je také doplatek rozdílný, protože nejsou celostátně jednotné ceny. O ně už se usiluje zhruba deset let, ale zatím bez výsledku. Pacienti, kteří tedy na vysoký krevní tlak berou například léky Gopten, Accupro, Prestarium, Tritace, sáhnou hlouběji do peněženky.

"Nemusí to ale být, protože stejný účinek, a plně hrazený ze zdravotního pojištění, má například lék Ramil," říká docent Jiří Němeček z Všeobecné zdravotní pojišťovny. Dodává, že pojišťovně toto snížení úhrad přinese asi 60 miliónů korun za rok, které bude moc použít na život zachraňující jinou léčbu.

Podobně nově až o sto korun víc zaplatí pacienti za některé léky na osteoporózu a ještě víc za léky na obezitu, schizofrenii a Alzheimerovu chorobu. U nich doplatek může být až 300 korun. Podobně je tomu například u léků na astma Singulair, kde se dříve doplácelo 50 korun a nově to bude až 300 korun (přehled léků, kde pacient více doplatí, uvádíme zvlášť).

Běžné léky nezdraží

Běžné léky, které se nejvíce používají například při nachlazení nebo chřipce, jako je paralen a acylpyrin, nezdraží a pacient, pokud například paralen nemá na lékařský předpis, ho bude hradit dál ve stejné výši jako dosud.

Doplatky se mohou měnit

Nové doplatky pacientů, které jsme uvedli, se ale mohou ještě změnit. Firmy nové číselníky dostaly včera. Ze zkušeností minulých let zpravidla okamžitě reagují a snaží se snížit ceny svých léků, aby se plně vešly do úhrad od zdravotních pojišťoven a měly tak zajištěn odbyt. Proto uvedené nové doplatky mohou být mnohem nižší nebo dokonce žádné. Doplatek, který tedy platí dnes, nemusí u stejného léku platit zítra.

"Už léta se snažíme, aby ceny léků v kalendářním roce a jejich úhrady od zdravotních pojišťoven byly v celé ČR stejné," řekl Právu ve čtvrtek Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory. Dodal, že by pak odpadlo nedůstojné shánění léků s menším doplatkem. "Bohužel nás nikdo v tom dosud nevyslyšel," řekl Chudoba. Ministryně zdravotnictví Marie Součková má ale stejný názor jako lékárníci.

Pacientův souhlas s doplatkem

Už od tohoto roku měla být na receptu kolonka, kde by pacient svým podpisem potvrdil, že souhlasí s tím, aby mu lékař předepsal lék s doplatkem.

"Zatím tomu tak není a dál předepisujeme léky na staré recepty," řekl Právu v pátek internista pražské vysočanské nemocnice doktor Milan Kubek.

Součková chce ale tuto novinku prosadit co nejdřív. A lékárníci ji v tom podporují. Pokud by pacient nesouhlasil s doplatkem, lékař by ho automaticky musel převést na lék bez doplatku. Dnes je totiž praxe taková, že až v lékárnách pacient zjistí, kolik že vlastně za léky doplatí, a mnozí se kvůli tomu rozčílí.

"Chci, aby lékař měl povinnost o tomto doplatku pacienta informovat. Předejdeme tím mnoha nedorozuměním," soudí ministryně Součková.

Za které léky bude větší doplatek
Na vysoký krevní tlak
Až o 15 korun víc se bude doplácet na léky Gopten, Accupro, Prestarium, Tritace. Protože i dosud se na ně připlácelo, za lék může v lékárně pacient nyní doplatit 30-70 Kč.
Alternativu k uvedeným lékům jsou plně hrazené léky ze zdravotního pojištění Ramil, Dapril, Diroton a Lisinopril-Ratiopharm.
Na osteoporózu
Až o 100 korun víc než dosud se bude doplácet na léky Evista, Fosamax, Actomel. Znamená to, že maximální doplatek nově v lékárně může činit 50 až 150 Kč.
Alternativou plně hrazenou ze zdravotního pojištění je lék Lindron.
Na obezitu
Až o 150 Kč stoupne příplatek na léky Meridia a Xenica. Tyto léky dosud byly s doplatkem zhruba do 100 korun a nově za ně pacienti doplatí až 250 Kč.
K těmto lékům není alternativa, jsou však jen pro vysoce obézní diabetiky.
Na depresi
Až o 90 Kč víc se doplatí za lék Seropran a Seroxat. Nyní byly bez doplatku, ale v některých lékárnách se připlácelo 30 korun. Nově cena doplatku může být až 120 Kč.
Plně hrazenou alternativou ze zdravotního pojištění je lék Citalec. K léku Seroxat je plně hrazena alternativa ze zdravotního pojištění u léků Parolex, Remood a Apo-parox.
Léky na astma
Nově víc až o 250 korun se zaplatí za lék Singulair. Lék je v několika variantách a pro děti se nyní doplácelo 50 korun. Nově cena léku tedy může být i 300 Kč.
Plně hrazenou alternativou je lék Accolate.
Léky na schizofrenii
Nově až o 300 korun víc se doplatí za léky Serdolect, Zeldox, Zyprexa, Seroquel a Solian. Dosud byly doplatky v řádu desetikorun.
Alternativa plně hrazená ze zdravotního pojištění je lék Rispen.
Léky na Alzheimerovu chorobu
Nově až o 300 korun víc se doplatí za léky Exelon, Aricept, Reminyl a Ebixa. Nyní byl doplatek buď žádný, nebo desítky korun.
Alternativa plně hrazená ze zdravotního pojištění k těmto lékům není.
Nootropica - léky na zlepšení mozkové činnosti
(Používají se u starých lidí k léčbě sklerózy, protože zvyšují paměť.) Až o 50 korun se nově doplatí na léky Geratam, Pirabene, Piracetam-AL. Tyto léky byly dosud bez doplatku.
Nové léky a zrušení doplatků
Současně je zaváděno mnoho nových léků. Např. inzulínové pero pro téměř slepé pacienty. Stojí 900 Kč a pacient za ně nedoplatí nic.
Lék Spiriva, který je pro chronickou obstrukční plicní nemoc. Tou trpí asi 30 000 pacientů. Pojišťovny budou hradit měsíční terapii ve výši 1500 Kč, pacient nebude doplácet nic.
Lék na astma Symbicort, na který pacient nyní doplácel 50 až 100 korun, bude bez doplatku.
Další léky, které jsou zaváděny nově a bez doplatku pacienta, se využívají především v nemocnicích.
Zdroj: Všeobecná zdravotní pojišťovna