Stát rodině loni vyplatil rovných 900 tisíc korun. "Domníváme se, že Červeňákovi vzhledem k tomu nemají nárok na výplatu sociálních dávek," uvedl ve čtvrtek starosta obvodu Ústí nad Labem-střed Radek Vonka (ODS). Členové rodiny Červeňákových, které ČTK oslovila, se odmítli o sociálních dávkách bavit, někteří to kritizovali, většina ale uváděla, že "to vyřizuje paní doktorka (Veselá-Samková)".

Výplaty sociálních dávek radnice ústeckého obvodu pozastavila v závěru loňského roku. Právní zástupkyně Červeňákových Klára Veselá-Samková se proti tomu vzápětí odvolala. "Záležitost tedy nyní zkoumá nadřízený orgán, kterým je magistrát," uvedl Vonka.

Veselá-Samková místním novinám řekla, že se zatím nechce v tisku blíže k tomuto případu vyjadřovat. "Snad jenom to, že Česká republika jednou rukou mým klientům vyplatila náhradu a druhou jim ji zase bere. Už jsem o jednání ústecké radnice informovala vládu," uvedla pro severočeské vydání Deníků Bohemia. Nevyloučila, že kauza Červeňákových se opět ocitne u soudu ve Štrasburku.

Rodina se na počátku roku 1993 odstěhovala na Slovensko, protože jim v Ústí údajně vyhrožovali jiní Romové. Protože neměli peníze, magistrát jim zaplatil jízdenky. Po několika dnech se ale rodina začala vracet, protože na Slovensku prý neměla kde bydlet a co jíst. Do svých bytů se nastěhovat nemohli, protože byly zcela zdevastované. Město pro ně jiné byty prý nemělo, a tak nechalo opravit jeden dům a Červeňákovi se do něj nastěhovali. Od té doby se několik let soudně domáhali lepších bytů, ale neuspěli. Proto se obrátili na štrasburský soud.