„Prezident republiky se při probíhající návštěvě Plzeňského kraje rozhodl, že nebude vystavovat riziku hosty narozeninových setkání s vedoucími rezidentních diplomatických misí a českého veřejného života, která byla naplánována na čtvrtek 16. června, a tato setkání zrušil,“ informoval ve středu Právo mluvčí Hradu Radim Ochvat.

„Já jsem nechtěl vystavovat ústavní činitele, které jsem pozval na čtvrteční odpoledne, nějakým nepříjemnostem. Prostě nevidím důvod, aby se ti, kteří by v dobré vůli přišli na moje pozvání, stali terčem nějakých zbytečných ataků nezodpovědných odborářů," uvedl prezident, který oslavy přesouvat nehodlá.

„Já myslím, že ne. Škoda, že se to stalo, mne to netěší. Já jsem chtěl oficiálně pozvat i všechny velvyslance, kteří jsou akreditováni v České republice. Připišme to k té stávce,“ uzavřel prezident.

Hosté zrušení oslav chápou

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) potvrdil, že byla čtvrteční oslava Klausových narozenin, na kterou se chystal přijít, zrušena. Hrad to Štěchovi oznámil ve středu dopoledne. „Ano, obdržel jsem ji dopoledne,“ řekl Štěch na dotaz Práva, zda obdržel informaci o zrušení čtvrtečního slavnostního setkání.

Premiér Petr Nečas (ODS) zrušení oslavy kvůli stávce chápe. „Rozhodnutí pana prezidenta respektuji a chápu. Myslel především na mimopražské účastníky, kteří by měli velké problémy s průjezdností Prahy, a také nechtěl vystavit účastníky oslavy možné konfrontaci s demonstranty,“ sdělil Nečas Právu. Předseda vlády byl také mezi pozvanými, ale z oslavy se právě kvůli stávce omluvil.

Místopředseda horní komory Zdeněk Škromach (ČSSD) považuje prezidentův krok za logický. „Myslím, že to je celkem přirozené, protože všichni jsme předělávali zítřejší program,“ uvedl Škromach.

Šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša si do Klause kvůli zrušení oslavy rýpnul. „Je to škoda, my bychom mu tam přivedli možná několik tisíc gratulantů,“ poznamenal Pejša.

Čtěte také:
VIDEO: Zrušte stávku, nic pozitivního nepřinese, vyzýval marně Nečas
Odbory spustily krizové centrum, telefonní linky drnčí bez ustání
Kvůli stávce nepojedou ve čtvrtek žádné vlaky
Doprava v Brně ve čtvrtek zcela ochromena nebude
Metro zastavíme na téměř 30 hodin, vyhlásili odboráři
Stávka bude stát 302 miliónů, tvrdí ministerstvo dopravy
Škody způsobené stávkou pojišťovny neproplatí
Skupina na Facebooku chystá odvetu: nevystoupí z metra
Taxíky budou ve čtvrtek v pohotovosti, bojí se jen zablokovaných ulic