Zúčastnili se jí mimo jiné ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr pro místní rozvoj Pavel Němec (US-DEU) a poslanec Tomáš Kvapil (KDU-ČSL). Nájemné by se mělo letos, v příštím roce a roce 2006 zvyšovat o 10 procent ročně vždy k 1. září a mezitím se bude řešit stěžejní problém až kam by činže měly růst. Současný návrh zákona se podle toho předělá.

Soc. dem. podle našich informací dala jasně najevo, že růst o 10 procent ročně je maximální. Lidovci ale požadují urychlit zvýšení nájmů. Tedy aby nájemné se letos zvedlo v polovině letošního roku, a pak už za půl roku - k 1. lednu 2005. Třetí zvýšení by bylo k 1. lednu 2006.

Ani tyto rozpory zřejmě nebudou vážnou překážkou."Dohoda je na cestě. Soc. dem. vzala problém konečně vážně a začala se o něm bavit s cílem dosáhnout kompromisu," řekl ve středu Právu ministr Němec, který je odpovědný za bydlení. Podle jeho slov je cenné už to, že by se koalice dokázala pohnout z místa.

"Byť by to byla dohoda jen na tři roky a řešení, na kterém se domluvíme, by nebránilo budoucímu odstranění dvojích cen, tak i to má svou hodnotu. Ta věc byla zamrzlá už přes dva roky," zdůraznil Němec.

Je to prý ústupek

Také lidovci jsou s pokrokem spokojeni. "Já to vnímám jako ústupek ze strany soc. dem. Ta si uvědomila, že k odstranění dvojích cen musí dojít a že by to mělo být cílem společného vládního zájmu. A k tomu musí být přechodné období. Kolikaleté bude, o tom bych zatím nechtěl spekulovat, stejně jako o tempu růstu nájmů. Deset procent ročně bych ale považoval za minimum, protože se s nájmy dva roky nehýbalo," uvedl Kvapil.

Návrh podporuje i poslanec a předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček (ČSSD). "Takový kompromisní návrh by byl schůdný, protože by odstranil nejistotu nájemníků, pokud jde o růst činží, a na druhé straně by zastavil soudní spory těch pronajímatelů, kteří se domáhají větších částek," soudí Křeček. Podle něho vládní návrh stejně předpokládal každoroční růst až o 10 procent.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach měl k návrhu jedinou připomínku: "Naši zástupci u dohody nebyli, a tak musíme teprve vyhodnotit, zda tempo růstu činží nebude příliš vysoké pro příjmově slabší lidi." Podle Křečka by bylo optimální, kdyby se desetiprocentní zvýšení nevztahovalo na sociálně slabé, kterým by jinak stát musel pomáhat.

Opozice i majitelé jsou nespokojeni

Naproti tomu opozici ani majitelům domů se zatím návrh nelíbí. "Je to velmi špatné provizorní řešení, protože půjde o pomalou deregulaci. Podle mého by měla být za tři roky zcela ukončena a problém vyřešen," řekla Právu Zdena Horníková (ODS).

Komunisté, kteří byli ochotni podpořit nynější vládní návrh a s jejichž hlasy soc. dem. počítala, jsou také zklamáni. "Tři roky o plných deset procent, to je pro nás nepřijatelné. Chceme také, aby byl předem znám stav, ke kterému bude vláda směřovat," řekl Právu František Beneš (KSČM).

"Ani jako provizorní řešení to není dobré. Je to pouze oddalování problému. Když zohledníme očekávanou inflaci, tak by se letos nájmy zvýšily de facto jen asi o šest procent. To vůbec nic neřeší," řekl Právu Libor Dellin, místopředseda Občanského sdružení majitelů domů. Podle jeho slov by zamýšlené řešení mohlo narazit i u Ústavního soudu. "Ten jasně řekl, že regulované nájemné musí vycházet z tržních cen," zdůraznil Dellin.

Kdyby se koalice nedohodla a současný návrh zákona byl stažen ze Sněmovny, jak požádali v pondělí lidovci, znamenalo by to faktické zmrazení nájmů na dlouhou dobu. Ve volebním období této vlády by se činže již patrně nezvýšily.

Odložený problém

Otázkou zůstává, kdy se koalice dohodne o cílovém řešení, tedy o tom, co je místně obvyklé nájemné, ke kterému by se regulované nájmy měly přibližovat. Je totiž reálné nebezpečí, že po třech letech růstu nájmů se dnešní koalice opět neshodne, jak dál, a problém zůstane otevřený.

"Rozhodně bychom se měli domluvit ještě v tomto volebním období, byl bych nerad, aby to zůstalo na další vládu. Je důležité, aby se v přechodném období sbírala data o regulovaných a tržních nájmech, což by usnadnilo přípravu nového zákona," řekl Kvapil.

Ministr Němec také tvrdí, že by "bylo lepší, kdyby tato vláda domluvila celkovou strategii sblížení regulovaných a volných nájmů." Někteří politici, s nimiž Právo hovořilo, však upozorňují, že když k dohodě nedošlo nyní, později k ní už teprve nedojde.