Na možné rozlití řeky Úhlavy se chystají obce při jejím toku na Klatovsku. "V Tajanově se naměřilo 2,58 metru vody, což odpovídá druhému stupni povodňové aktivity," potvrdil člen povodňové komise Oliver Kapusta. Řeka se zatím ještě drží v korytě, a už nestoupá. Ohrožené jsou však obce, ležící v údolních nivách. Když se řeka vylije z koryta, jsou první pod vodou.

Ve Staňkově už hladina Radbuzy překročila hranici 2,2 metru, což je limit pro vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity. "Ale lidem nehrozí žádné nebezpečí. Povodňová komise je v pohotovosti, provádíme pravidelné kontroly. Voda je rozlitá pouze na lukách, k tomu, aby zatopila některé sklepy nebo domy má ještě daleko," ujišťoval staňkovský starosta Alexandr Horák (ODS).

Ke kritickým hodnotám se blížil i průtok vody v Tasnovicích u Horšovského Týna. "Tam ale voda už začala opadávat a brzy zřejmě klesne na hranici prvního stupně povodňové aktivity," hlásil odpoledne hydrolog Pavel Kopeček.

Ledy z Otavy už odpluly

Po třech dnech konečně pominuly obavy z rozsáhlých záplav ve Velkých Hydčicích na Klatovsku. V úterý totiž bagry přímo v korytě rozbily masu ledu, která zatarasila Otavu. "Ledová tříšť pak byla pryč během 15 minut, ledy odpluly," radovali se zdejší občané i starosta Pavel Korda (nez). Podle správce toku Josefa Marhana se to dalo očekávat. "V řece byl dostatečně silný průtok," řekl. Uvolněné ledové kry se daly do pohybu a po řece dopluly až do čtyři kilometry vzdálených Horažďovic. Městem však jen propluly, a tak byl odvolán druhý stupeň povodňové aktivity.

"Noční déšť a trvající obleva kry uvolnily. V noci z úterý na středu ledy odpluly po toku pryč, řeka je průchodná," potvrdila Jitka Vašková z městské povodňové komise. Ve Velkých Hydčicích budou podle starosty Kordy ještě dobrovolní hasiči průběžně odčerpávat vodu ze zatopených sklepů. Voda vtrhla do čtyř nemovitostí, zaplavila zahrádky, i obecní komunikaci. Korda předpokládá, že hasiči budou vodu odčerpávat opakovaně. "Země je provlhlá, může do staveb znovu natéct," myslí si.

V Sušici je klid

V Sušici očekávali rozvodnění Otavy ve středu ve dvě hodiny ráno, ale na toku byl klid. "Hladina řeky nejprve vystoupala na úroveň 1,2 metru, zanedlouho však zase klesla," potvrdil Jaroslav Hupka z krizového řízení. Zmiňovaných 1,2 metru je úroveň 1. povodňového stupně. V poledne bylo v korytě zase běžných 91 centimetrů vody.

Voda míří do Plzně

Během středečního dne dorazila velká voda i do Plzně. Ve Lhotě se rozlila Radbuza. "Voda je zatím na lukách, ale už máme strach. Večer chodíme hlídat jak hladina stoupá," popsala Marta Světlíková, která má na břehu řeky usedlost, kde chová i koně "Ty jsme museli přestěhovat ze stáje na vyvýšenou terasu, jinak už by stáli ve vodě," dodala obyvatelka Lhoty.

Nad hranici prvního povodňového stupně se během dne dostala i Berounka v Plzni na Bílé Hoře. "Do Plzně teď bude postupně přitékat voda ze všech řek. Potrvá ještě tři až čtyři dny než městem proteče," řekl hydrolog Kopeček. Výrazně horší situaci už ale neočekává. "Dá se očekávat, že voda už bude v celém kraji jen opadávat," dodal.