Více než sto českých elitních průzkumníků by se mělo účastnit Spojenými státy vedené protiteroristické operace Trvalá svoboda, tedy vyhledávání a likvidace přívrženců bývalého vládního hnutí Tálibán a organizace Al-Kajda v afghánských horách.

Zhruba 13 vojáků by se mělo zapojit do mise mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil (ISAF), jejímž úkolem je asistovat afghánské přechodné vládě při zajištění stability v zemi. Deset příslušníků se má podílet na vyhledávání a likvidaci výbušnin.Tato jednotka však není zatím plně vybavena k bojovému nasazení a musela by provést nákup materiálu.

Dva vojáci jsou určeni pro měření, pozorování a vyhodnocování meteorologických prvků a jevů pro letecký provoz. Jeden specialista má provádět vojensko-geografické analýzy. Velitel kontingentu bude vyzbrojen pistolí, příslušníci samopalem, k dispozici budou i 2 odstřelovací pušky, terénní vozidlo Land Rover a těžký nákladní automobil.

Vyslání stočlenného kontingentu vojáků přijde státní kasu skoro na 290 miliónů korun. Část prostředků bude hrazena z rozpočtu resortu obrany a řešení zbývajících nákladů mají do konce června najít ministři obrany a financí.

V Afghánistánu už čeští vojáci působili. Lékaři z české polní nemocnice tam v roce 2002 ošetřili na 20 000 lidí. Celkem se tam vystřídalo 280 vojáků.