Bakterie, která vyvolává nebezpečné krvavé průjmy, je podle lékařů zřejmě nejjedovatějším typem E.coli, jaký se u lidí kdy objevil. Jak se může taková nová bakterie vlastně vůbec vyvinout?

Ta bakterie tady je drahnou řádku let, není ničím nová. Nicméně to, co se u bakterií stává poměrně často, jsou různé mutace. To znamená, že geneticky změní svoji vlastnost. Ta je v naprosté většině negativní a pak bakterie vyhynou. Pokud ale získají novou vlastnost, která je jim prospěšná k tomu, že mohou přežít například v prostředí, kde jsou antibiotika, ta bakterie se tímto mechanismem vyvíjí dál. Což je zřejmě i tento případ.

Bakterie mutuje v konkrétním zvířeti či v člověku?

Může samozřejmě zmutovat i v člověku. Nejčastěji mutuje tam, kde je jí dobře, kde se nejrychleji množí. Mutace je vlastně závislá na množení.

Chci touto otázkou dojít k tomu, zdali mohla zmutovat při množení kultur v uměle vytvořených podmínkách, třeba v laboratoři.

U některých typů mikroorganismů se s nimi samozřejmě pracuje, ale u této bakterie to nepředpokládám. Myslím, že toto je mutace přirozená. Nicméně nelze úplně stoprocentně vyloučit, že by si s bakterií někdo hrál. Naopak jako biologická zbraň se nehodí, protože není zas tak nebezpečná.

Odborníci tvrdí, že bakterie produkuje velmi jedovatý toxin společně s biologickým lepivým enzymem, který jí umožňuje dobře se uchytit v lidských střevech. Na jakém principu pak pracuje?

V optimálních podmínkách, kde je dobrý výživový stav, se začne bakterie množit a začne produkovat toxin. Ten cíleně napadá některé buňky, zejména střevní sliznice, buňky ledvinné a buňky centrální nervové tkáně. V těchto případech může buňku ohrozit a naprosto ji vyřadit. Proto ty krvácivé průjmy, proto selhání ledvin.

Do jakého množství se bakterie může namnožit?

Bakterie se samozřejmě množí v řádu hodin a zdvojnásobuje své počty do doby, než nastartuje imunitní systém a prostředí přestává být příznivé.

Jaká je minimální infekční dávka?

Minimální infekční dávka pro organismus je už někde pod sto zárodků, což je velice nízké číslo, protože například u salmonely, aby došlo k nákaze, jsou třeba desítky miliónů bakterií.

Jak se může člověk nakazit?

Stále si myslím, že prostřednictvím nějakých potravin. Němci tvrdí, že je to zelenina. Je trochu podivné, že to zatím neverifikovali.