Podle Dobeše budou mít ředitelé škol k dispozici opravené testy do 15. září. Ministr si s šéfem Cermatu Pavlem Zeleným pochvalovali, že maturity proběhly hladce. Podle nich nedošlo k žádnému úniku otázek.

„Nebyl narušen žádný systém s výjimkou hackerského útoku, který byl už v médiích popsán. Neohrožuje ale chod maturitní zkoušky,“ poznamenal Zelený. Dobeš vysvětlil, že hackeři se v tomto případě snažili marně, jelikož elektronická verze maturity nebyla na stránkách www.novamaturita.cz k dispozici.

Ředitel školy Roman Jireš Obchodní akademie v Ústí nad Labem uvedl, že státní maturity probíhají bez větších komplikací, kantorům je ale ztěžuje přílišná byrokracie.

Ředitel školy Roman Jireš Obchodní akademie v Ústí nad Labem uvedl, že státní maturity probíhají bez větších komplikací, kantorům je ale ztěžuje přílišná byrokracie.

FOTO: Aleš Pelikán, Právo

Připustil ovšem, že maturity v současné podobě velmi zatěžují ředitele škol a učitele a je třeba pomýšlet na jejich elektronizaci. „Měli bychom jít moderní cestou. Do budoucna bychom měli risknout hackery, pořádně zabezpečit síť, a ulevit tak učitelům a ředitelům,“ řekl Dobeš.

Písemná část maturit začala testem z českého jazyka také na Obchodní akademii a jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky v Ústí nad Labem. Do lavic tam krátce před půl devátou usedlo v pěti třídách zhruba 120 studentů.

Do lavic na Obchodní akademii a jazykové škole v Ústí nad Labem tam krátce před půl devátou usedlo v pěti třídách zhruba 120 studentů.

FOTO: Aleš Pelikán, Právo

Problémy s dopravou v Ostravě, kde se chystá ve středu stávka, by prý neměly místní písemné maturitní zkoušky ohrozit. MHD bude podle Dobeše jezdit na víkendový provoz, tudíž si budou muset studenti jen přivstat.

Ministr na tiskové konferenci rovněž poděkoval pracovníkům společností Cermat a Stahl, kteří minulou neděli převáželi maturitní otázky a na D1 byli svědky nehody. Podle Dobeše vyprostili z havarovaného automobilu řidičku a dvě malé děti.