Přestože ráno naměřili meteorologové například na Jizerce ještě minus pět stupňů Celsia a pod bod mrazu padaly teploty i na Labské boudě nebo na Šindelové, po většinu čtvrtka by mělo převládat teplé letní počasí. Na území ČR bude proudit teplý jižní vzduch, teploty se budou v průměru pohybovat mezi 24 až 28 stupni Celsia.

Odpoledne se ale objeví první přeháňky a teplé počasí podnítí na západě a Českomoravské vrchovině vznik bouřek.

Z Německa se přes noc začne valit do Čech studená fronta, která následující den podstatně zchladí. „Očekávají se značné teplotní rozdíly, například na západě budou teploty do 13 stupňů, na Moravě a ve Slezsku do 24 stupňů,“ poznamenala Dagmar Honsová z Meteopressu.

V pátek by mělo být zataženo s deštěm a intenzivními bouřkami, které by měly nejvíce zasáhnout východ území. Na Moravě bude sice ještě dopoledne polojasno, ale po poledni se zatáhne a právě zde by měly udeřit bouřky nejmocněji. K tomu se přidají kroupy a silný vítr o rychlosti 70 kilometrů v hodině. Napršet by mělo až 30 milimetrů.

Výstražná informace ČHMÚ pro noc a pátek
Přívalový déšť může vést k rychlému odtoku vody ze svahů, rozvodnění malých toků nebo i jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů apod.
Pro omezení škod nárazovým větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.).

V sobotu se však oblačnost s přeháňkami vyskytne už jen přechodně, obloha bude převážně polojasná a odpolední maxima narostou k intervalu od 17 do 21 stupňů Celsia. V neděli se budou oblaka nadále rozplývat a teploty se zvednou o další dva stupně. „Rána budou ale chladnější, mezi pěti až devíti stupni, ojediněle se objeví mlhy,“ upozornila Honsová.

Podle ní se od počátku dalšího pracovního týdne obnoví teplé jižní proudění a do úterka mohou rtuti teploměrů dosáhnout až k tropické hranici 30 stupňů Celsia.

BEZVĚTŘÍ - 0-0,2 m/s, pod 1 km/h, kouř stoupá svisle vzhůru
VÁNEK - 0,3-1,5 m/s, 1-5 km/h, směr větru je poznatelný podle pohybu kouře, vítr však nepohybuje větrnou korouhví (směrovkou)
SLABÝ VÍTR - 1,6-3,3 m/s, 6-11 km/h, vítr je cítit ve tváři,listy stromů šelestí, větrná směrovka se začíná pohybovat
MÍRNÝ VÍTR - 3,4-5,4 m/s, 12-19 km/h, listy stromů a větvičky jsou v trvalém pohybu, vítr napíná praporky a slabě čeří hladinu stojaté vody
DOSTI ČERSTVÝ VÍTR - 5,5-7,9 m/s, 20-28 km/h, vítr zdvíhá prach a kousky papíru, pohybuje slabšími větvemi
ČERSTVÝ VÍTR - 8,0-10,7 m/s, 29-38 km/h, listnaté keře se začínají hýbat, na stojatých vodách se tvoří menší vlny se zpěněnými hřebeny
SILNÝ VÍTR - 10,8-13,8 m/s, 39-49 km/h, vítr pohybuje silnějšími větvemi, telegrafní dráty sviští, používání deštníků se stává nesnadné
PRUDKÝ VÍTR - 13,9-17,1 m/s, 50-61 km/h, vítr pohybuje celými stromy, chůze proti větru je obtížná
BOUŘLIVÝ VÍTR - 17,2-20,7 m/s, 62-74 km/h, vítr ulamuje větve, chůze proti větru je téměř nemožná
VICHŘICE - 20,8-24,4 m/s, 75-88 km/h, vítr působí menší škody na stavbách (strhává komíny, tašky ze střech)
SILNÁ VICHŘICE - 24,5-28,4 m/s, 89-102 km/h, vyskytuje se na pevnině zřídka, vyvrací stromy, působí větší škody
MOHUTNÁ VICHŘICE - 28,5-32,6 m/s, 103-117 km/h, vyskytuje se velmi zřídka, působí velké škody na domech, lesích
ORKÁN - nad 32,7 m/s, nad 118 km/h, ničivé účinky