Mezi Vojtanovem a Plesnou na Chebsku jezdí vlaky k místu kalamity kyvadlově z obou stran. "Cestující musí vždy přestoupit z jednoho vlaku do druhého," řekl Pavel Tesař z tiskového oddělení Českých drah. Kdy bude trať z Františkových Lázní do Plesné uvolněna, se podle Tesaře zatím nedá odhadnout.

Výluka je od 09:20 i na hlavní trati z Plzně do Chebu, a to mezi stanicemi Pavlovice a Planá u Mariánských Lázní. Pod tíhou mokrého sněhu tam už kolem půlnoci popadalo trolejové vedení.

"Od 03:00 tam vlaky jezdily s dieselovými lokomotivami. Dopoledne je na trati minimální provoz, proto byla tato doba využita k opravě. Jediný rychlík, který v té době bude úsekem projíždět, bude opět tažen dieselovou lokomotivou," řekl Tesař. Oprava by měla být dokončena po poledni.

Po jedné koleji musí projíždět vlaky také po hlavní trati mezi Sokolovem a Chebem. "Mezi Kynšperkem a Dasnicemi spadly do trakčního vedení větve," řekl Tesař. Zpoždění vlaků by podle něj mělo být minimální.

Spadlé stromy v noci přerušily železniční dopravu i mezi Mariánskými Lázněmi na Chebsku a Chodovou Planou na Tachovsku a dále mezi Karlovými Vary a Potůčky. Na obou tratích už byl provoz ráno obnoven.

Výpadky energie

Silný vítr, který v noci a ráno zasáhl celou republiku, způsobil Severomoravské energetice (SME) 124 poruch na elektrických rozvodech. Z toho bylo šest závad na vysokém napětí.

Šlo převážně o poruchy způsobené pádem stromů a větví do vedení. S největšími výpadky elektrické energie se potýkali odběratelé v okresech Frýdek-Místek, Nový Jičín, Opava, Ostrava a Karviná.