„Zavedení finančních standardů pro hrazení péče je rozhodnutí o definitivní likvidaci sociálního státu, o hlubokém sociálním rozdělení společnosti, na němž v konečném důsledku vydělají pouze lidé typu pana Bakaly. Konečně se budou moci cítit skutečně výluční. Pro všechny ostatní to bude znamenat jen zhoršení životní úrovně, strach z každého dalšího dne, faktickou nesvobodu, a to pro všechny,“ napsala na svém blogu.

Ke zdůraznění použila pojem „nadčlověk“, jímž Friedrich Nietzsche označoval dokonalého jedince, který vývojem překonal své předchůdce a stal se nejvyšší formou života. „Dělení zdravotní péče na standardní a nadstandardní, jak je navrhováno vládou, je dělením společnosti na nadlidi - ty velmi bohaté, a ten zbytek,“ uvedla.

Nebudete-li mít na kontě statisíce a milióny, pak to, co pro vás lékaři budou moci udělat, bude jen první pomoc, a to ještě možná. Možná vás nenechají umřít!Alena Gajdůšková

„Dá se to (zavedení standardů zdravotnické péče) jistě vnímat jako výhoda, patříte-li mezi horních deset tisíc lidí. Může vám to dokonce velmi lichotit, máte-li filosofii, že vaše peníze z vás dělají někoho výlučného, něco jako nadčlověka,“ doplnila.

„Jste-li ale příslušníkem většiny, tedy té klasické střední vrstvy, pak to znamená, že nedostanete to, co potřebujete pro vyléčení, ale jen to, co bude pojišťovnami stanoveno jako finanční nárok. Nebudete-li mít na kontě statisíce a milióny, pak to, co pro vás lékaři budou moci udělat, bude jen první pomoc, a to ještě možná. Možná vás nenechají umřít!“

Podle Gajdůškové není zavedení standardů zdravotní péče rozhodnutím o dostatku financí ve zdravotnictví. „Toho lze dosáhnout jinými cestami,“ podotkla.