Český stát tak demonstruje péči o své občany, kteří se v cizině dostali do potíží, a veřejnosti nezbývá než věřit, že stejně zarputile a úspěšně by se staral o kohokoli, o cestovatele či turistu v maléru, že ta péče nebyla ojedinělá a jen pro drogové dealery.

Mládenců, kteří chtějí zbohatnout pašováním drog, je jistě povícero. Novotný a Hanykovics se mezi nimi proslavili tím, že na vlastní kůži pocítili střet kultur. Zatímco u nás by za obchodování s heroinem dostali maximálně patnáct let, a to už by byla pálka, v Thajsku dostali padesát. A to mohli být rádi, že je osud nezavál do některé ze zemí sousedících, kde se za to dává běžně provaz. Rozdílů je povícero, zatímco dostat milost v Thajsku znamená, že se vězeň jejich kalibru možná svobody jednou dožije, kdyby náhodou dostali milost v Česku, ocitli by se na svobodě.

Takzvané vyspělé kultuře v českomoravském státě se zdá nelidské, aby někdo trávil ve vězení za pašování drog padesát, ba i třicet let. Thajské kultuře se to zdá v pořádku. Je tak mimořádně krutá, nebo si tam dovedou spočítat, kolik lidských životů dokážou zničit čtyři kilogramy heroinu, dostanou-li se do oběhu? Stejně se můžeme ptát, zda jsou drastické podmínky v thajském vězení obrazem nižší civilizační úrovně, nebo jsou obrazem thajských představ, jak má vypadat pykání za zločin.

Otázka nezní: ve které z obou kultur je boj proti šíření tvrdých drog účinnější, na to by byla lehká odpověď. Otázka zní: čí postup je správný, ten náš, benevolentní, evropský, či ten nekompromisní asijský? Jinak na to odpovědí rodiče postižených vězňů, jinak rodiče jiných dětí, které propadly drogám coby oběti dobře vydělávajících dealerů. Objektivního soudu se v tomto případě nedobereme. Novotný a Hanykovics si své thajské tresty u nás v plné výši možná odsedí, možná neodsedí. Každopádně má jejich naděje v Česku jiné než thajské rozměry. Šíříce sami neštěstí, měli kus štěstí.

Českému lvu se tedy podařilo vyrvat dva odsouzené zločince z drápů thajského tygra, řekl by básník. Skeptický prozatér musí dodat: není nejmenší důvod k oslavě. Připomeňme si to, jestli se probudí český bulvár, aby z těch dvou učinil své pomíjející hrdiny.

PRÁVO 13. ledna