"Hodláme využít jeho bohaté zkušenosti a vědomosti z oblasti silniční dopravy k propagaci bezpečnosti provozu," uvedl Ptačinský a dodal, že Loprais bude novým "panem Besipem". Lopraise ve středu ráno přijal ministr Šmerda, podrobnosti jeho působení ve funkci zmocněnce je podle Ptačinského zatím potřeba dojednat.

Loprais je šestinásobný vítěz nejtěžší dálkové rallye světa v kategorii kamiónů. V této kategorii závod vyhrál s vozem Tatra v letech 1988, 1994, 1995, 1998 1999 a 2001. Kromě zlatých má v této kategorii čtyři stříbrné a jednu bronzovou medaili. Jeho žákem a následovníkem v soutěžích kamionů je jeho synovec Aleš Loprais.

Původní profesí vyučený zámečník pracoval od roku 1967 na montáži v Tatře Kopřivnice, poté jako zkušební řidič tatrovek. Brzy se ukázalo, že má výjimečný cit pro jízdu těžkým terénem, a tak se soustředil na testování vozů v extrémních podmínkách.

BESIP se zabývá zvyšováním povědomí motoristů a ostatních účastníků provozu o bezpečném chování v silničním provozu formou kampaní. Do povědomí v poslední době nejvíce vstoupila kampaň "Nemyslíš, zaplatíš!", která naturalisticky zobrazovala následky dopravních nehod.

Video

Spot kampaně Nemyslíš, zaplatíš - Ego. Zdroj: BESIP