Testem pro maturity v elektronické podobě budou podle Dobeše srovnávací zkoušky na základních školách, které se budou skládat od začátku na počítačích. Zkoušet je bude už letos na podzim stovka vybraných škol, generálka se pak uskuteční příští rok v červnu. Celoplošně pojedou srovnávací zkoušky v pátých a devátých třídách základních škol od roku 2013.

O dva roky později se pak do této podoby překlopí podle Dobeše i státní maturity. "Dřív to nemůžeme udělat, protože naši předchůdci uzavřeli smlouvy s dodavateli na čtyři roky a to tak, že jsou prakticky nevypověditelné," vysvětlil ministr.

Nejdražší jsou náplně do tiskáren

Na Šaldově gymnáziu v úterý příslib zjednodušení uvítali. "Je to obrovské množství papírů, největší náklady jsou na náplně do tiskáren," poznamenala ředitelka Irena Přádná. Jedna náplň za 6000 korun podle ní nestačila ani na vytištění podkladů pro polovinu maturantů. Jinak je ale se státními maturitami spokojena.

"Od začátku jsem tuto myšlenku podporovala," řekla. Stejně jako její kolegyně by ale uvítala, aby výsledky využívaly vysoké školy v přijímacím řízení. "Mělo by to studenty motivovat, aby si volili obtížnější úroveň maturit," poznamenala.

Dříve byla laťka výš, míní někteří učitelé

K maturitě byli na Šaldově gymnáziu připuštěni všichni studenti a výsledky jsou podle zkušeností z prvních dnů dobré. "Někteří učitelé jazyků si dokonce stěžují, že dříve měli studenti u maturit laťku nastavenou podstatně výš," poznamenala ředitelka. I maturita z češtiny je podle pedagožek snazší, hlavně pro studenty, kteří čtou. Příklady z matematiky ze zkušebních testů zvládli podle nich i studenti sexty.

Státní maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 miliónů korun. Ministr Dobeš spojil s jejich zdárným spuštěním své setrvání ve funkci.