"Z horní části Šumavy se zmenšil přítok do Otavy. Hladina klesla o pět až deset centimetrů. Povodňová komise rozhodla, že se kry zatím odstřelovat nebudou. Máme vyčkat do rána. Voda je prý poměrně teplá a něco by ještě mělo odtát," uvedl starosta.

V řece jsou asi v kilometrovém úseku nahromaděné velké kry i drobnější tříšť. Starosta připustil, že pokud by voda začala znovu stoupat, bylo by zřejmě v kritických místech nutné uvolnit kry mechanicky.

"Musíme být ve střehu. V domcích se zatopenými sklepy a zahradami se dá zatím normálně bydlet. V holínkách dojdou ke dveřím. Je ale nepříjemné, že jim to zatopilo i hospodářské budovy," podotkl Korda.

Mluvčí krajských hasičů František Vaško doplnil, že hasiči zde budou každé dvě hodiny monitorovat stav vody. Pokud by začala hladina dramaticky stoupat, podniknou patřičné kroky, uvedl.

Ledové kry se často hromadí v Otavě i v nedaleké Sušici, která leží na řece nad Velkými Hydčicemi. "Dnes je to zatím dobré. Kry se sice nahromadily u mlýna Pelant, ale postupně se uvolnily a voda protéká. Situaci stále sledujeme," řekla starostka Sušice Jiřina Rippelová.