"Považuji to za závažné. Nové informace potvrzují stanovisko ODS, které zastáváme už několik týdnů, že Věci veřejné nemohou spravovat silové resorty typu ministerstva vnitra a bohužel potvrzují to, že se jedná o stranu, která funguje tak, že je řízena fakticky bývalým ministrem dopravy Bártou," řekl ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil.

Poslanec TOP 09 Stanislav Polčák v České televizi řekl, že by TOP 09 a ODS měly co nejdříve přijmout nabídku VV, aby nejmenší koaliční strana odešla z vlády a podporovala ji jen z poslaneckých lavic.

Podle Pospíšila je na zvážení, zda by ODS měla dále zůstat ve vládě s VV. Záležet ale prý bude na další diskusi v ODS a klíčový bude postoj premiéra a předsedy ODS Petra Nečase. "Nechci předjímat, že nechceme VV v koalici, ale není možné samozřejmě nad tím mávnout rukou. Bude nutné, aby to pan Bárta koaličním partnerům vysvětlil," řekl Pospíšil. O věci se podle něj bude hovořit v ODS i na jednání koaličních lídrů.

Drobil má vlastní zkušenost

Další místopředseda ODS Pavel Drobil reagoval na zveřejnění nahrávky z interní porady VV opatrněji. "Z vlastní zkušenosti vůbec nechci reagovat na přepisy nějakých nahrávek. Jestli něco, tak má smysl si vyslechnout pana Bártu, pobavit se s našimi koaličními partnery, a potom se bavit o tom, jestli k tomu zaujímat nějaká stanoviska," řekl. Také případné svolání grémia ODS k této záležitosti je podle něj na premiéru Petru Nečasovi.

"Já spíše vyzývám k něčemu jinému, aby tahle sviňská praxe těchto nahrávek soukromých hovorů, které jsou potom různě interpretovány a dezinterpretovány, která začala někdy v prosinci jistým pánem, už konečně skončila, protože jinak se řítíme do pekla," řekl Drobil. Někdejší ministr životního prostředí byl sám nucen loni v prosinci rezignovat na svůj post poté, co tehdejší ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek zveřejnil nahrávky, na nichž Drobilův poradce Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další Drobilovy kariéry a ODS.