Stažení žádostí je podle tiskového mluvčího ministerstva dopravy Jakuba Ptačinského preventivním opatřením. "Je třeba prověřit, zda se nedostatky zjištěné na několika málo projektech, netýkají i dalších projektů," řekl Ptačinský, přičemž předpokládá, že ministerská kontrola, které budou žádosti podrobeny, žádné chyby nenajde. V opačném případě stavby proplatí státní rozpočet.

"Náklady ale budou minimální, z evropských prostředků nebude financována pouze ta část výdajů, která byla dotčena konkrétním pochybením," dodává mluvčí.

Ve hře je 330 miliard

Ptačinský však nezná termín, kdy Česko opět začne žádat o proplácení dopravních staveb. Vedle Operačního programu Doprava je přitom stejně zpochybněno dalších pět evropských programů v hodnotě 330 miliard korun, píše Aktuálně.cz.

Vizualizace zdvihacího železničního mostu v Kolíne - prostřední část mostu se má vysouvat do výšky a umožnit tak průjezd větším lodím.

Vizualizace zdvihacího železničního mostu v Kolíne - prostřední část mostu se má vysouvat do výšky a umožnit tak průjezd větším lodím.

FOTO: ŘVC ČR

Kvůli zakázce na výstavbu zdvihacího mostu přes Labe koncem dubna odvolal ministr dopravy Radek Šmerda šéfa Ředitelství vodních cest (ŘVC) Miroslava Šefaru. Zvednutí železničního mostu přes Labe v Kolíně bylo největší zakázkou v historii ŘVC. Kritéria pro výběr firmy byla podle médií nastavena tak, že o lukrativní zakázku mohlo usilovat jen jediné sdružení firem Viamont DSP, Eurovia a EDS Holding.

Zakázka odstartovala za Řebíčkovy administrativy 

Viamont zakázku vysoutěžil za 1,15 miliardy korun, následné vícepráce ji ale prodražily o dalších 350 miliónů. Podle Aktuálně.cz úředníkům z Bruselu samotné zdražení stavby o vícepráce nevadilo, ale fakt, že je Češi nechtěli hradit sami a že žádali o jejich proplacení v Bruselu.

Zakázka byla zadána v době, kdy byl ministrem dopravy Aleš Řebíček (ODS). Vedle vysokých nákladů čelila stavba kritice, zda je nutné zvedat v Kolíně most pro průjezdy vyšších lodí, když není Labe ani celoročně splavné. Řebíček dříve stál v čele Viamontu, po nástupu na ministerstvo se ale prý svých akcií zbavil. Firma během jeho působení v úřadu výrazně zvýšila zisky, a to právě na veřejných zakázkách.