Silnice I. třídy jsou převážně holé, vlhké až mokré po chemickém ošetření, ve vyšších polohách se zbytky rozbředlého sněhu do tří centimetrů, ošetřeno chemickým posypem. Silnice II. a III. třídy jsou převážně vlhké, mokré, ve vyšších polohách se zbytky ujetého sněhu od tří do deseti centimetrů, kryté inertním posypem.

Na většině území je zataženo, ve vyšších polohách sněhové přeháňky, místy s deštěm. V okrese Aš mrholí a je třeba počítat s nebezpečím námraz. V okresech Tachov a Klatovy a také v oblasti Božího Daru sněží. Teploty se pohybují od minus osmi do plus pěti stupňů Celsia. V okresech Rychnov nad Kněžnou, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Náchod, Chrudim a Vyškov vane místy silný nárazový vítr a v důsledku toho se tvoří sněhové jazyky. Sjízdnost vozovek je udržována pluhováním.

Ústeckolabští meteorologové předpovídají, že dnes se teploty vyšplhají nad nulu, takže by sníh mohl roztát.

Hrozí námraza

Ředitelství silnic a dálnic ČR upozorňuje možnost namrzání vozovek. Před tou varují i silničáři ve středních Čechách, kde jsou silnice většinou po chemickém posypu vlhké, i na jihu Čech, kde padá déšť se sněhem.

Na Zlínsku padá sníh

Vytrvalé sněžení ve Zlínském kraji, které je nejsilnější na Uherskohradišťsku a Kroměřížsku, se silničářům zatím daří zvládat. Všechny komunikace zůstávají sjízdné, řidiči ale musí jízdě věnovat zvýšenou pozornost. Teploty se na celém území pohybují kolem minus čtyř stupňů. "V pátek sněžilo až do pozdních nočních hodin a teď tu sníh padá znovu. Momentálně tak provádíme především pluhování," uvedl uherskohradišťský dispečer.

Podobná je i situace na Kroměřížsku a částečně i na Zlínsku. Na Vsetínsku je situace lepší, místy se však mohou tvořit na silnicích sněhové jazyky.

Na Liberecku sníh zvládli

Chumelení v noci na sobotu přineslo na území Libereckého kraje od pěti do 20 centimetrů sněhu. Nejvíce ho napadlo v horských oblastech Jablonecka a Semilska. Podle informací dispečerů ve čtyřech bývalých okresech kraje jsou však všechny silnice sjízdné. I v největší vánici v pátek v noci ale vozovky zůstaly průjezdné.

"Z Nové Louky u Bedřichova jsme se do Liberce dostali bez potíží, samozřejmě jsme ale museli jet v některých zatáčkách skoro krokem," uvedl řidič Jan Malý.

Operační důstojník semilské policie potvrdil, že husté sněžení zatím nevyvolalo dopravní kalamitu: "Silničáři jezdí jako divocí, sjízdnost je dobrá."

Na Jablonecku vyžaduje jízda po silnicích mimořádnou opatrnost. "Na některých strmých komunikacích třetí třídy na Kořenovsku bych na auta doporučoval sněhové řetězy," uvedl dispečer z jabloneckého cestmistroství Miroslav Matuna.

Sněžilo i na Olomoucku a na východě Čech

Na většině území Olomouckého kraje v noci drobně sněžilo, všechny silnice jsou ale podle dispečera krajské správy silnic Jaroslava Louna se zvýšenou opatrností sjízdné. V nižších polohách jsou podle něj vozovky mokré, místy na nich leží rozbředlý sníh, který se objevuje i na chemicky ošetřovaných silnicích ve vyšších polohách. Na vozovkách s inertním posypem ve výše položených místech leží ujetá vrstva sněhu.

"Silnice se budou v průběhu dne dočišťovat a měly by nadále zůstat sjízdné. Řidiči by si ale určitě měli na cestách dávat pozor," uvedl Loun.

Zhruba pět centimetrů sněhu připadlo v noci na dnešek na území Královéhradeckého a Pardubického kraje. Silničáři na Chrudimsku, Ústeckoorlicku a Svitavsku museli bojovat především se sněhovými jazyky ve vyšších polohách, všechny komunikace jsou však v obou krajích se zvýšenou opatrností sjízdné.

Dispečer pardubické krajské správy a údržby silnice Marian Cvrkal sdělil, že v noci byly některé silnice v horských polohách Pardubického kraje průjezdné pouze v jednom jízdním pruhu. " Obdobná situace je v Královéhradeckém kraji, kde silničáři varují v horských oblastech před vyjetými kolejemi ve sněhu, který zůstává na silnicích III. tříd.