V tříhodinové rozpravě sociální demokraté vládní koncepci ostře kritizovali. Vadilo jim mimo jiné, že se na ní ministři neshodli s opozicí a odbory. Na popud předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) přijala horní komora třístránkové nesouhlasné stanovisko, které předá Evropské komisi.

Předseda senátorů ODS Richard Svoboda označil Štěchovo usnesení za opoziční politickou deklaraci. Podle tohoto usnesení se vláda k evropské strategii hlásí pouze verbálně, její reformní zákony ale k naplnění strategie nepovedou.

"Vláda jen hodlá pokračovat v reformách nastartovaných již zkrachovalou Topolánkovou koaliční vládou," uvádí se totiž například ve Štěchově stanovisku. Svoboda připomněl, že vládu Mirka Topolánka (ODS) svrhla ČSSD a KSČM během českého předsednictví EU.

Program sleduje politiku skandální vlády, píše ČSSD

Štěchovo stanovisko Bruselu také sděluje, že Národní program reforem je jen rozvedením programu vlády Petra Nečase (ODS), jejíž fungování se nese ve znamení korupčních skandálů a nevyjasněných finančních machinací.

Premiér k tomu uvedl, že zažil parlamenty s velmi divokými návrhy usnesení. "Jsem rád, že ten text neobsahuje slova jako zkrachovanci a zaprodanci. Nijak víc na to reagovat nebudu, je suverénním právem Senátu odhlasovat jakékoliv usnesení," uvedl Nečas.

Nečas: Je to český příspěvek pro EU

Předtím senátorům řekl, že program obsahuje hlavní vládní priority, k nimž se může vláda přihlásit s tím, že je garantuje. Podle Nečase je to český příspěvek k cílům EU.

Vládní osmdesátistránkový materiál počítá s tím, že nejzávažnější a nejrazantnější reformy jsou plánovány do roku 2015. Dokument se zabývá celkem sedmi okruhy reformních kroků. Například hned prvním je konsolidace veřejných financí, ve kterém je zmíněna vládou připravovaná důchodová reforma, reforma daní a daňové soustavy, reforma systému zdravotnictví a veřejného zdravotního pojištění, reforma fiskálního rámce a efektivní veřejná správa a boj proti korupci.

Na rozdíl od Sněmovny, kde má koaliční vláda výraznou většinu, má v Senátu nadpoloviční většinu ČSSD.