Podle ministra zemědělství Ivana Fuksy (ODS) není problém, aby církvím stát vrátil veškeré blokované pozemky. „Je zpracováno několik variant, zda vydáme 70, 80, 90 či 100 procent polí a lesů, a my jsme připraveni na všechny varianty,“ řekl v úterý Právu Fuksa.

„Nejjednodušší způsob řešení je církvím majetek vrátit, z našeho pohledu není problém připravit lesy a další majetky ze správy pozemkového fondu k vydání pro církve,“ dodal. Lesy ČR spravují 1,3 miliónu hektarů.

Scénář čistě naturálních restitucí chtějí prosadit Věci veřejné, kterým se nelíbí, že by stát část majetku nevydal a kompenzoval ji finančně. Zástupci VV se ve středu za zády ministra kultury Jiřího Bessera (TOP 09), který má církevní restituce na starosti, sejdou s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou. Chtějí od něj zjistit, zda by byl takovému plánu nakloněn. Besser již oznámil, že by se podíl vydaných lesů a půdy mohl zvýšit na úkor finančního vyrovnání.

Církevní restituce váznou už 20 let

Vyřešit církevní restituce se nedaří již 20 let a po vyrovnání s církvemi volají i obce a města, kterým zablokovaný majetek církví často brání rozvoji. Nejblíže řešení byla Topolánkova vláda, která chtěla církvím vrátit 20 tisíc hektarů polí a 65 tisíc hektarů lesů a za nevrácené nemovitosti zaplatit 83 miliard korun se splátkovým kalendářem na 60 let. Částka by kvůli úrokům narostla na 270 miliard korun.

Dohoda počítala s tím, že katolická církev, které patřilo 95 procent zabraného majetku, se uskrovní a bude inkasovat 85 procent z dohodnuté částky, zatímco 10 procent „přenechá“ ostatním církvím a židovské obci. Čistě naturální restituce a následná odluka církví od státu – dnes stát přispívá církvím 1,4 miliardy na platy duchovních – by ale pro menší církve mohla znamenat životní problém. Neměly by totiž z čeho platit mzdy a provoz.