"Počasí bude v příštích dech připomínat houpačku. Očekáváme sněžení, sníh s deštěm, mrznoucí srážky, do toho silnější vítr, na horách sněhové jazyky a vyskytnou se i mlhy. Až od poloviny příštího týdne se opět ochladí," řekl Právu v pátek Vladimír Seifert z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.

Řidiči by měli být opatrnější

Dnes by mělo být oblačno, občas sněžení, v nížinách déšť se sněhem, ojediněle i mrznoucí srážky a mlhy. Noční teploty poklesnou na 3 až -1, na Moravě -2 až -6, nejvyšší denní teploty budou -1 až 3 st. C. Řidiči by měli dávat pozor, protože na silnicích to bude klouzat.

Podobná bude i neděle. Zpočátku má být oblačno, na východě republiky až polojasno, ojediněle mlhy. Během dne přibývání oblačnosti, postupně od západu déšť se sněhem,, místy i mrznoucí. V noci -2 až -6, přes den až tž stupně tepla.

Ochlazování od středy

V noci z neděle na pondělí mají teploty stoupat až na pondělních denních 2 až 6 stupňů. Opět nás čeká déšť, na horách sníh s deštěm nebo sněžení. Také v úterý bude deštivo a jen o pár stupínků bude chladněji. Od středy se ale postupně začne ochlazovat, v noci opět bude mrznout a denní teploty budou od -2 do 3 st.

Seifert předpověděl, že silné mrazy si užijeme zhruba od 17. do 22. ledna. Pak se opět oteplí. A co říká lidová pranostika? K neděli se váže tato: Na svatého Hygina pravá zima začíná. " Alespoň ty první dny to určitě letos nevyjde," řekl Seifert.