Smrt bin Ládina je podle něj také signál osobám bez úcty k právu a lidským životům kdekoliv na světě, že zničený lidský život nemůže být nahrazen, ale jeho zmaření nezůstane nepotrestáno. Premiér to uvedl v tiskovém prohlášení.

Čtěte také: Al-Káida bude usilovat o odplatu Američanům i spojencům, varuje Schwarzenberg

"Je to důležité symbolické poselství pozůstalým obětí útoků teroristické organizace Al-Káida," zdůraznil také předseda české vlády.

Video

Expirované video

Usáma bin Ládin byl zabit Američany (Reuters)

Usámu bin Ládina zlikvidovaly americké speciální síly v pákistánském městě Abbottábád. Úspěch přísně utajované operace oznámil v noci na pondělí prezident USA Barack Obama, který ji 29. dubna povolil. Washington zabil muže označovaného za organizátora útoků proti Spojeným státům 11. září 2001 po skoro deseti letech.

Gandalovič: uzavřela se jedna kapitola, boj pokračuje

V době útoků na New York v roce 2001 byl generálním konzulem v této světové metropoli Petr Gandalovič, který se nyní do USA chystá jako velvyslanec. "Tehdy bylo jasné, že se vše mění," zavzpomínal.

ČTĚTE TAKÉ:
Bin Ládina střelili do hlavy v domě, kde byl s rodinou
Izrael a Británie oceňuje bin Ládinovu smrt
Američané oslavují v ulicích teroristovu smrt
 Bin Ládina pohřbili do moře
 Cena stříbra šla po bin Ládinově smrti dolů

Gandalovič zprávu o bin Ládinovi uvítal. "Dnes se uzavřela jedna kapitola, která začala 11. září 2001 útoky na Světové obchodní centrum. Fakticky od té doby jsme žili ve světě, který byl ohrožován Al-Káidou a především jejím představitelem Usámou bin Ládinem," uvedl. Podle něj je však jasné, že terorismus zůstává i nadále hrozbou.

V zabití nejhledanějšího teroristy vidí Gandalovič i určitou symboliku, protože jiní teroristé nyní zjistí, že každý jejich čin bude náležitě potrestán.