"Jaké máme alternativy," položil si ministr řečnickou otázku. "Jestli si chcete hrát na to, že jste lepší než ODS; tak to tedy nejste," počastoval Haška s tím, že sociální demokraté nemají žádnou vizi řešení a s komunisty nikdo vládnout nehodlá.

Hašek opáčil, že jediným pojítkem stran vládní koalice je moc a třebaže hovořil o "koaličním parním válci", předpokládá, že se kabinet sám rozpadne.

Hašek na druhou stranu ministrovi vytkl i to, že vláda nedělá reformy, ale pouze je předstírá a maskuje je za tupé účetní operace. To Kalouska pobavilo a svému partnerovi připomněl, že před časem naopak horlil proti příkrosti reforem. Hašek zároveň připomněl  kauzy, jimiž v poslední době koaliční strany prošly.

Kalousek uznal, že "za signály, jaké vláda posílala poslední čtyři týdny, se může veřejnosti pouze omluvit" a použil i termín ostuda

Jihomoravský hejtman Michal Hašek před jednáním s TOP 09

Jihomoravský hejtman a místopředseda ČSSD Michal Hašek

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Politici se střetli i nad rozhodnutím Ústavního soudu, který zrušil úsporné škrty ve stavebním spoření. Kalousek trvá na tom, že jako ministr bude muset "nějakou veřejnou službu seškrtat". Z osmi "dostupných" miliard jsou necelé dvě miliardy v kapitole věnované na pokrývání ztrát regionální železniční dopravy.

Hašek v tom vidí atak na sociálnědemokratické hejtmany a z pozice šéfa asociace krajů avizoval, že kraje jsou připraveny se o peníze, které jim na deset let přiřkla dohoda s úřednickou vládou premiéra Jana Fischera, soudit.