„Říkal mi o tom premiér. Jde tam o nějaký byznys v energetice a vodohospodářství,“ sdělil serveru Česká pozice nejmenovaný člen Nečasovy vlády. Topolánek sám odmítá na dotazy novinářů reagovat, vládní mluvčí Jan Osúch pak Topolánkovu přítomnost v delegaci nevyloučil, ale ani nepotvrdil s poukazem na bezpečnost.

Generální ředitel společnosti VAE Controls Topolánek by měl podle České pozice jet do Iráku coby představitel podnikatelského sektoru.

Server připomíná, že společnost VAE Controls, kterou Topolánek pomáhal zakládat, se zabývá projektováním a dodávkami technologií v oblasti petrochemie, vodárenství a průmyslu. Zaměřuje se také na distribuci pitné vody a čistírny odpadních vod. Portfolio firmy tak zapadá do potřeb současného Iráku.

Premiérova cesta nebyla oficiálně oznámena, podle dostupných informací by se mohla uskutečnit na konci května. Chystá se zřejmě podpis česko-irácké dohody o ochraně investic a z některých náznaků lze odvodit, že velmi daleko jsou vyjednávání o odprodeji českých bitevníků L-159.

Topolánek před svým vstupem do vrcholné politiky VAE Controls zakládal a později se stal jejím konzultantem. Po svém nedobrovolném odchodu z politického výsluní se stal generálním ředitelem s mezinárodní působností.