A to nejen kvůli ostudným, neustále omílaným nedostatkům, třeba že pořád není na světě soubor zákonů řádně chránících zájmy nás, pacientů, nebo že stále tu chybí kontrolní orgán v podobě centrální zdravotní inspekce, protože ho ministerstvo z neznámých důvodů nezřídilo.

Ve zdravotnictví se odehrávají excesy zpochybňující samozřejmý postulát této profese: ochránit zdraví každého člověka. Pro lékaře musí etika povolání vážit stejně jako jeho vzdělání, a musí vážit víc než jeho prospěch. Případ ze Špindlerova Mlýna, kde lékař zdejšího Medical centra držel pod zámkem zraněného cizince, protože ten neměl u sebe dost peněz k zaplacení přemrštěné, z prstu vycucané částky, je děsivý. Lékař coby nelítostný kramář.

Není to ale už jediný případ, kdy bylo Medical centrum zdrojem ostudy mezinárodního rozměru. Vrchlabská nemocnice podala na toto zdravotnické zařízení trestní oznámení kvůli případům nizozemské turistky a dánského turisty, kteří byli letos po vážných úrazech teprve po nepřípustném prodlení převáženi z Medical centra bez doprovodu lékaře nikoli do nejbližší nemocnice, nýbrž do té vzdálenější v Jilemnici. Proč asi, raději nedomýšlet. Jistě ne proto, že zdravotníci z Medical centra mají k té odlehlejší nemocnici lepší citové vztahy.

Ministryně Součková může stokrát namítat, že Medical centrum pod ministerstvo nepatří, stejně jako pod ně nepatří některé nemocnice se zhrouceným financováním, co přešly z okresů na kraje. Podle tzv. kompetenčního zákona jí řízený vládní úřad zodpovídá za poskytování zdravotní péče na území republiky. Stačí si v něm přečíst paragraf číslo deset.

Pravda ovšem je, že ve "špindlerovské" ostudě si černou známku zaslouží hlavně Česká lékařská komora. Skandálně se chovající lékař, který v Medical centru vykonává praxi bez druhé atestace a povinných deseti let praxe, tak činí na základě jedné z řady výjimek udělených Rathovou komorou. Bude teď proto zajímavé sledovat, jak se k průšvihu právě tato organizace postaví a co z něj vyvodí.

Pokud tak neučiní, měla by ministryně zdravotnictví, až zase bude někdy sjíždět hluboko pod zem, vzít prezidenta lékařské komory s sebou.

PRÁVO 11. února