Poslanec ČSSD David Rath kritizoval předložený návrh i za pomoci barvitých příkladů, které by mohly v praxi s určitou mírou nadsázky nastat. Zaujala jej zejména snaha ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) pojmenovat standardní a nadstandardní péči. "Bude zdravotnictví jen pro bohaté?" tázal se emotivně Rath.

„Úředníci na zdravotních pojišťovnách to budou nějak třídit. Podívají se z okna a řeknou: Na tu rakovinu křenová placka za 5,50. Výborná věc, to je základ, ale tady operace, to už ať si doplatí,“ bavil sněmovní rétor své kolegy.

„Když už bych chtěl připustit debatu nad tím, že péči lze rozdělit na standard - nadstandard, což jistě lze, řada zemí to takto dělá, ale dělají to jinak,“ konstatoval poslanec s tím, že definování standardů trvá roky a připravený zákon je podle něj sepsán diletantsky.

Výtky k zákonu měli i další poslanci a to nejen z řad opozice. Boris Šťastný (ODS), který je  ve Sněmovně zpravodajem novely, konstatoval, že předložený návrh zcela nekoresponduje s návrhy koaličních expertů. Detaily však chce řešit až při jednání ve výborech.