Potíž je v tom, že oblast je nebezpečná a Kostelka se podle svých kolegů obává, aby se vládní letadlo nestalo cílem útoku místních ozbrojenců. Česká vládní letka disponuje vedle jednoho kanadského tryskového stroje Challenger většinou staršími ruskými stroji typu Tu-154 a Jak-40. Na rozdíl od vládních letadel některých států však nemá potřebné technické vybavení. Jde o výstražné přijímače a rušičky, které by uchránily pasažéry před případným ostřelováním.

Právě taková zařízení, která dokáží posádku varovat před zaměřením nebo odpálením rakety, případně střelu navést na falešný cíl, zachránila loni před zásahem americké vojenské letadlo nad Irákem. "Odborníci na tento fakt upozorňují již delší dobu, ale vzhledem k tomu, že jde o velmi nákladné zařízení, jeho nákup nebyl nikdy akceptován," řekl Právu dobře informovaný zdroj z armádního letectva. mez Stačí ruční zbraň

Podle něj je ministrův strach oprávněný, neboť právě v Iráku sice neexistuje nějaký velký protiletadlový komplex, nicméně obyvatelé mají různé ruční zbraně, které jsou pro přistávající stroje nebezpečné. "Letadlo, které nemůže klesat pod velkým úhlem, je v takové situaci velmi zranitelný cíl," poznamenal zdroj Práva. Sám Kostelka již navštívil Irák opakovaně, ale jak tvrdí jeho vládní kolegové, sám se nebojí. Jeho nervozitu vyvolává vždy jen to, když má zajistit přepravu jiného ústavního činitele do nebezpečné oblasti.