Kiburi se narodil jako třetí potomek matce Kijivu a otci Richardovi. Ve svahilštině jeho jméno znamená "hrdý" a má značit, jak moc je pražská zoo na své gorily pyšná. O oslavu svých narozenin se Kiburi příliš živě nezajímal.

Oalavu strávil na zádech matky 

Ošetřovatelé do výběhu nachystali vybrané ovocné lahůdky jako hroznové víno, banány, avokádo nebo ananas, rozvěsili také svazky mrkví. Připravili dokonce speciální gorilí dort z krupice, nízkotučného mléka a jogurtů, který ozdobili ovocem.

Oslavu strávil Kiburi na zádech mámy.

 

Na dort se Kiburi díval z bezpečí matčiných zad.

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

I když již Kiburimu vyrostly podle ošetřovatelů téměř všechny zuby a začíná se účastnit běžného krmení, svou oslavu raději strávil na zádech matky.

Dort objevil jako první brácha Tatu 

Dort jako první objevil jeho starší bratr Tatu a sestra Moja, nakonec ho ale pro sebe zabrala teta Kamba. Kiburi po roce života začíná podle kurátora savců Pavla Brandla objevovat svět, jeho hlavní zábavou se stalo běhání a šplhání. "Je opatrnější než Moja. Když odněkud spadne, tak mu stačí jedna zkušenost a už se mu to znovu nestane. Moja byla parašutistka," poznamenal. Začíná se také zajímat o své spolubydlící včetně patnáctileté samice Bikiry, která rodinu doplnila loni na podzim.

Bakira už získává místo v tlupě 

Bikira měla podle očekávání zpočátku problémy se začleněním do tlupy, svou pozici si musí postupně získat. Podle Brandla ale v poslední době začíná aktivně vyhledávat kontakt s ostatními gorilami, především mláďaty. Nejvíce si oblíbila Tatua.

"Opakovaně se přemísťuje s ostatními samicemi, které to tolerují," dodal. Ošetřovatelé původně očekávali, že bude Bikiře začleňování trvat minimálně půl roku. Podle zahraničních zkušeností ale tato doba může být výrazně delší. "Chce to trpělivost, čekat a nechat to na gorilách," poznamenal Brandl.

Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných. Odhaduje se, že jich na světě žije asi 100 tisíc. Podle Brandla ale ochranářům schází přesné údaje. Gorily jsou ohroženy především kácením pralesů. Pokud bude jejich přirozené prostředí ubývat stejně rychle jako dosud, za 40 let by gorily neměly kde žít a byly by vyhubeny, obávají se vědci.

Pražská zoo se dlouhodobě snaží podporovat projekty na záchranu goril. V neděli oficiálně začala s programem Pomáháme jim přežít, který je určen na ochranu ohrožených druhů, tedy i goril. Akci mohou návštěvníci podpořit koupí předmětů, které jsou umístěny u vzdělávacího centra, pavilónu goril a u výběhu koní Převalského.

Moja byla první mládě

V Česku se gorily chovají od 60. let. Prvním zdejším mládětem se však stala až Moja, která v prosinci oslavila šesté narozeniny. Na svět ji přivedla Kijivu, kterou pražská zoo získala z Austrálie; otec Richard přišel z Británie.