"Na Hradecku jsou silnice první třídy po chemickém ošetření mokré. Problémy mohou mít řidiči na silnicích třetí třídy, kde se zejména v lesních úsecích drží zbytky sněhu, na některých místech s vyjetými kolejemi," informovala východočeská policejní mluvčí Marie Kotková. "V okrese Havlíčkův Brod fouká silný nárazový vítr a místy se tvoří sněhové jazyky," doplnila mluvčí.

Namrzání vozovek způsobuje okluzní fronta, která se v pátek od západu postupně přesune na celé území Čech a v sobotu na Moravu.

Po přívalech sněhu v minulých dnech a čtvrtečním náledí si tak řidiči od komplikací neodpočinou. "Fronta bude doprovázena zpočátku sněžením nebo deštěm se sněhem s novou sněhovou pokrývkou do 5 cm, ojediněle až 10 cm," uvádí meteorologové na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Sněžení bude během pátku, v západních Čechách již v ranních a dopoledních hodinách, na Moravě až v sobotu, postupně od západu přecházet v déšť nebo mrznoucí déšť. "Při dešťových nebo mrznoucích srážkách je nebezpečí namrzání vozovek, v noci na sobotu i náledí," dodávají meteorologové.

V jižních Čechách klid

Zvýšenou opatrnost v pátek doporučují silničáři řidičům v jižních Čechách. Na většině území regiónu sněží, je zataženo a teplota se pohybuje od minus jednoho do minus šesti stupňů. Na silnicích třetí třídy v okrese Jindřichův Hradec se na vozovkách místy tvoří sněhové jazyky, obdobná situace je i ve vyšších polohách Táborska. Všechny sledované silnice jsou sjízdné.