Stejně jako expředseda ODS Topolánek před ním, pobavil své publikum na začátku projevu i Klaus: „Kdybych tušil, že se tu nesedí, ale stojí, připravil bych si mnohem kratší projev. Nevím, co s tím mám teď dělat. Vidím, že se ODS od mých dob podstatně změnila.“

Čtěte také: Krize nekončí, to horší ještě přijde, obul se Topolánek do všech okolo

V projevu věnoval Klaus největší část rekapitulaci vzniku a vývoje ODS. Sarajevský atentát, kvůli němuž se strana rozštěpila a Klaus ztratil výsadní pozici, v důsledku podle něj jen nastartoval procesy jako například generační výměnu, které by prý přišly tak či tak.

Video

ODS oslavila 20 let své existence. Zdroj: Stream.cz

Za největší hrozbu pro ODS pokládá nástup éry Topolánka a jeho politiky. „ODS se začala stávat stranou politického kalkulu a podnikatelského byznysu. ODS se vydala cestou pověstného širokého rozkročení a začala směřovat do politického středu, s čímž jsem nesouhlasil,“ vysvětlil Klaus s tím, že právě kvůli tomu se vzdal v roce 2008 funkce čestného předsedy.

Viníky krize hledejte v řadách ODS

Zkritizoval i Topolánkovu snahu o vytvoření projektu Vize 2020, která je podle Klause v rozporu s idejemi strany, se systémovým postupem, který se přirozeně uzpůsobuje současnému dění.

Naději, že se ODS vrátí ke své ideové základně, Klaus spatřuje v novém šéfovi Petru Nečasovi, byť to prý nebude mít lehké.

Krátce se vrátil také k hodnocení krize vlády, která podle jeho názoru jmenováním nových ministrů skončila. „Věřím, že seriózní reflexe posledních dnů bude prioritou. Je nutné hledat nejen viníka kolem, ale třeba jak k tomu přispěly síly uvnitř ODS, jak si o tom štěbetají vrabci na střeše a čehož jsem si všiml i já,“ řekl Klaus. V poslední době se víří spekulace kolem dohadů, jakou roli v krizi sehráli šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř a Topolánek, kteří byli blízkými spolupracovníky.

Krize podle Klause poškodila nejen vládu, ale i ODS, a byla prohospodařena důvěra voličů. „Krizí byly oddáleny reformy a degradována důvěra v politiku. Redukování politického boje na intriky a vyvolávání mediálních skandálů, kdy se snaží politikové kompromitovat své konkurenty i partnery, je zničující,“ uzavřel Klaus.