„Pokud se dokáže pan Bárta naprosto odtrhnout od ABL, tak se může do vrcholné politiky vrátit,“ řekl Benda, který odchod Bárty srovnal s loňskou demisí svého stranického kolegy a ministra životního prostředí Pavla Drobila. „Pavel Drobil druhý den složil funkci,“ připomněl, i když i Bárta dal svoji funkci k dispozici v momentě, kdy ho jeho kolegové Jaroslav ŠkárkaKristýna Kočí obvinili, že je uplácel.

Bárta s Bendou demonstrovali rozpor mezi oběma vládními stranami. Podle Bárty je podstatou sporů z posledních dní skutečnost, že část poslaneckého klubu Věcí veřejných připravovala převrat za podpory ODS. Benda zase spatřuje jádro sporu v „podnikatelském záměru ABL", již Bárta donedávna vlastnil.

Bárta volá po důkazech

V té souvislosti ubezpečil, že Petr Tluchoř je šéfem poslanců ODS, a nikoliv nového klubu přeběhlíků, jak ironicky naznačil Bárta. Tluchoře označila na zveřejněné nahrávce Kristýna Kočí za organizátora puče uvnitř Věcí veřejných.

K poznámce o "podnikatelskému záměru ABL prostřednictvím politické strany" Bárta poznamenal: "Kde jsou důkazy, že to je realita?" Dodal, že obvinění jsou vznášena na základě "novinových článků".

Bárta také odmítl požadavek ODS, aby z vlády odešli lidé v minulosti spojení s ABL, a aby post ministra vnitra opustil také předseda VV Radek John. Tlak na odchod Johna označil za "vrchol", protože John v ABL nikdy nepůsobil. Oba diskutéři nicméně potvrdili, že mezi ODS a VV nadále panuje vůle konflikt vyřešit dohodou, aby mohly být provedeny reformy zdravotnictví a důchodů.