"Jsem přesvědčen, že řešení je spíše ve variantě osmé, deváté, desáté," řekl při příchodu na páteční schůzi klubu odstupující ministr dopravy Vít Bárta.

Místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová dodala, že koaliční jednání bylo vzrušené. "Varianty, které nám předložili naši koaliční partneři, znamenaly kompromisy pouze z naší strany. Musíme s klubem probrat, jestli nám ty kompromisy stojí skutečně za to. Jestli v rámci těch kompromisů jsme ještě schopni prosazovat náš politický program," vysvětlila Klasnová.

Jablkem sváru koaličních stran je nyní ministerstvo vnitra. ODS trvá na obsazení tohoto místa nestraníkem, chce se tak zbavit vlivu Věcí veřejných na resort, jehož šéfem je dosud předseda nejmenší vládní strany Radek John. Občanští demokraté mu jako náhradní křeslo nabízejí funkci vicepremiéra pro boj s korupcí.

Vedení občanských demokratů se v pátek sešlo v Kramářově vile. V médiích se v této souvislosti objevily spekulace, že až 80 procent zástupců regionů je pro konec vlády a vypsání předčasných voleb.

Šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř, který jednání předčasně opustil, nechtěl jakékoliv spekulace o vnitřním pnutí v ODS komentovat. Stejně reagovala i předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová a místopředseda ODS Pavel Drobil.

„Všechno bude na tiskovce,“ řekl Drobil novinářům.