Franc na vnitru kromě zodpovědnosti za ekonomiku převzal i funkci státního tajemníka a právě to z něj dělá Johnova zástupce, i když první náměstek je v resortu Jaroslav Salivar za ODS. „Jiří Franc jakožto státní tajemník disponuje podpisovým právem za ministerstvo a je to on, kdo by ho v jeho nepřítomnosti zastupoval,“ řekl k tomu Právu mluvčí ministerstva Pavel Novák.

Franc dříve pracoval mimo jiné jako náměstek ředitele sekce peněžního a platebního styku v České národní bance, ve společnosti Aero Vodochody nebo jako regionální ředitel bank ČSOB a IPB. Před nástupem na ministerstvo dopravy působil v poradenské společnosti BASCEKO a v letech 2003 až 2005 byl ředitelem Správy Pražského hradu. V roce 2003 se neúspěšně ucházel o post ředitele České televize.

Původně John jako svého zástupce označil náměstka Michala Moroze, kterého představitelé ODS podobně jako Bártu kritizují za to, že do státní správy přišel z prostředí soukromých bezpečnostních agentur. Bártově bývalé firmě ABL Moroz také prodal speciální detektor lži, analyzující hlas v telefonu.

Ministr školství Josef Dobeš (VV)

Ministr školství Josef Dobeš (VV)

FOTO: Petr Horník, Právo

Za šéfa školství Josefa Dobeše (VV) by mohl do jmenování nového ministra zaskočit první náměstek Jakub Hodinář (ODS), který před dvěma týdny také přišel z Bártova resortu. Dříve působil jako ředitel kabinetu ministra pro evropské záležitosti a následně jako jeho náměstek. Týž kariérní postup si zopakoval loni na dopravě.

Ve hře je i dlouholetá náměstkyně Eva Bartoňová (ODS), jež si řízení resortu vyzkoušela v roce 2007 poté, co rezignovala Dana Kuchtová (tehdy SZ). Možné též je, že by Dobeš, jenž zatím nechce předbíhat, pověřil řízením svého přítele a druhého náměstka školství Ladislava Němce.