Server Týden.cz již ve středu uvedl, že hlavní hygienik Vít zadal zakázku za téměř dva milióny bez výběrového řízení, a to manželovi své podřízené z ministerstva zdravotnictví. Šlo o poptávkové řízení na strategické poradenství pro ministerstvo zdravotnictví. Spolupráce trvala od roku 2003 do roku 2009.

Podle Novy Vychodil získal 2,099 miliónu korun, práci odevzdával odboru, který vedla jeho manželka. Na materiálech k výběrovému řízení chybí obvyklé úřední značení a navíc byly schovány za jednacím číslem platového výměru jedné z úřednic.

Radit se vyplatí

Nova ale v neděli uvedla, že Vychodil v době, kdy pracoval ve Zdravotním ústavu v Ostravě, radil nejen ministerstvu zdravotnictví, ale i svému zaměstnavateli. Ke svému platu si tak přivydělal ještě dalších 1,85 miliónu korun.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) řekl Nově, že není standardní záležitost mít u jednoho zaměstnavatele více úvazků nebo další pracovní poměr. Ředitel ústavu navíc v dopise, který má Nova k dispozici, uvádí, že za zakázku lobboval přímo hlavní hygienik Vít.

Organizace Transparency International už na Víta podala trestní oznámení kvůli údajnému zneužití pravomoci. [celá zpráva]

"Nemyslíme si, že tam došlo k nějakému trestnímu pochybení," řekl ministr Heger.