Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že není možné, aby politická strana fungovala "po vzoru sicilského klanu, kdy kmotr jednou měsíčně vyplácí své věrné". ČSSD je podle něj  přesvědčena, že Věci veřejné jsou podnikatelským projektem, který nemá na politické scéně existovat.

Premiér se z debaty na ČT omluvil
Je Nečas nemocný? ODS se ohradila proti slovům Václava Moravce

Šéf VV Radek John tvrdí, že VV nemají s ABL nic společného, kromě toho, že firma je sponzorem strany. Podle Johna je jediným bývalým pracovníkem ABL ministr školství Josef Dobeš. Žádní další náměstci a ministři z ABL podle něj ve státní správě neexistují.

"Věci veřejné jsou otevřeně sponzorovány, ABL jí daly několik miliónů, všechny jiné strany jsou sponzorovány jinými firmami, lze to dohledat, a některými skrytě," řekl John. Firma ABL přitom v pátek na svých stránkách zveřejnila prohlášení, v němž stojí, že "Společnost ABL, a.s. nebyla a není sponzorem Věcí veřejných a nesponzoruje ani žádné jiné politické strany".

"Doufám, že většina poslanců Věcí veřejných vládu podpoří," potvrdil zájem na udržení koalice i Schwarzenberg. Podle něj je potřeba provést co nejrychleji reformy a dotáhnout je do konce.

John chce hlavy Kalouska, Vondry a Fuksy

John nicméně potvrdil, že pokud budou odvoláni jen ministři jeho strany, on sám a jeho kolega v čele ministerstva školství Josef Dobeš, nepodpoří jeho strana Nečasovu vládu. VV totiž požaduje zároveň odvolání ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), ministra obrany Alexandra Vondry a ministra zemědělství Ivana Fuksy z ODS.

Sobotka v této souvislosti obvinil ODS a TOP 09 z toho, že chce postavit vládu znovu na přeběhlících. To okamžitě odmítl John, který tvrdí, že po vyloučení tří poslanců zůstává klub VV jednotný. Schwarzenberg zdůraznil zájem na udržení dohody s celou VV. Zároveň ovšem připomněl Sobotkovi, že vládu netvoří dohoda politických stran, jak šéf soc. dem. zdůraznil, ale hlasy svobodně zvolených poslanců, kteří disponují volným mandátem.

"Vláda spíše nemá morální právo vládnout," říká politolog Jiří Pehe, mnohem čistším řešením by podle něj byly předčasné volby. K tomu se přiklání i ekonom Jan Švejnar, který to nepovažuje za pravděpodobné: "Místo, aby se uskutečňovaly reformy, máme tu jeden skandál za druhým. Takže je nutná revize a nějaké přeskupení. Předčasné volby si nikdo ze stávající koalice nebude přát, byť by byly čistším řešením."

ČTĚTE TAKÉ:
Premiér s námi hrál divadlo a Kočí chodila na nevoňavé schůzky, tvrdí Bárta
Nečas nechce handlovat s ministerskými posty, Johna chtěl stejně odvolat
TOP 09 nechce být v koalici s ABL
Bárta má v policii silný vliv, tvrdí Kočí
Huml: Bártovo ministerstvo je před kolapsem, Johnův styl je neuvěřitelný
Jsem válečník, ale zrada spolubojovníka bolí, říká Bárta
Kočí: Kolegové mě vyloučili, aniž by si mě vyslechli
Nečas: Někteří ministři na funkce nestačí, ještě na jaře je vyměním
ČSSD vyzvala Věci veřejné, aby se rozpustily
TI: Půjčky bez smlouvy jsou výsměch, Bárta nemůže zůstat ministrem
Bárta šel do politiky, aby získal zakázky pro svou firmu, tvrdí dokumenty
Kočí: Bárta mi najednou dal peníze, nevěděla jsem, co dělat
V koalici se hovoří o předčasných volbách, Nečas jednal se "zrádkyní" Kočí
ABL sledovala starosty Prahy 1 Hejmu a Dvořáka
Škárka: těch 55 tisíc měsíčně bylo na kancelářské potřeby nebo notáře
Věci veřejné vyloučily Škárku. Slíbil důkazy, že mu Bárta dal peníze