"Když vznikala vláda, dal Vít Bárta premiérovi čestné slovo, že lidi z ABL nebudou prorůstat do veřejné správy," připomněl Pospíšil s tím, že nyní se na základě novinářské investigace ukázalo závažné porušení tohoto slibu. Navíc Bárta nezpochybnil uvedené skutečnosti, jen přichází, nebo chce přijít s jinou interpretací. "Nepopřel, že se půjčováním peněz dopustil porušení zákona," dodal Pospíšil na konto statisíců předaných z VV vyloučeným poslancům Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí.

"Případ ABL a její plán je úplný vrchol a představuje ohrožení demokracie a bezpečnost. Tato strana by měla zmizet z politické mapy České republiky," uvedl Dienstbier. Podle něj nejde jen o právě zveřejněné informace v médiích, ale řada indicií existovala i v minulosti.

Jiří Dienstbier (ČSSD)

Jiří Dienstbier (ČSSD)

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Pospíšil však odmítl uplatňovat kolektivní vinu vůči celé straně Věcí veřejných. Dienstbier souhlasí, že všechny strany mají svoje skandály a nejsou v nich jen dobří a zlí, ale u VV je otázkou zda je to ještě běžná politická strana.

Pospíšil si však nemyslí, že by zrušení VV bylo právně průchodné. Věří v pokračování stávající koalice, jen s obměněnou vládou.

"Byla by přinejmenším slušnost požádat po takové velké obměně vlády o vyslovení důvěry v parlamentu," reagoval Dienstbier. Pospíšil si to však nemyslí, když podpora vlády zůstane na stejném půdorysu jako dosud. Odmítl spekulovat, jak se nakonec zachovají Věci veřejné, protože názory i požadavky stran se v uplynulých dnech vyvíjely velmi rychle.

Dinstbier také zdůraznil, že ČSSD bude trvat i na prošetření kauz spojených s ministerstvem životního prostředí a zakázka pro Promopro. "Zametáte tyto kauzy pod koberec," útočil Dienstbier na Pospíšila, podle kterého však v těchto případech probíhá šetření orgánů činných v trestním řízení.

ČTĚTE TAKÉ:
 Premiér s námi hrál divadlo a Kočí chodila na nevoňavé schůzky, tvrdí Bárta
Nečas nechce handlovat s ministerskými posty, Johna chtěl stejně odvolat
TOP 09 nechce být v koalici s ABL
Bárta má v policii silný vliv, tvrdí Kočí
Huml: Bártovo ministerstvo je před kolapsem, Johnův styl je neuvěřitelný
Jsem válečník, ale zrada spolubojovníka bolí, říká Bárta
Kočí: Kolegové mě vyloučili, aniž by si mě vyslechli
Nečas: Někteří ministři na funkce nestačí, ještě na jaře je vyměním
ČSSD vyzvala Věci veřejné, aby se rozpustily
TI: Půjčky bez smlouvy jsou výsměch, Bárta nemůže zůstat ministrem
Bárta šel do politiky, aby získal zakázky pro svou firmu, tvrdí dokumenty
Kočí: Bárta mi najednou dal peníze, nevěděla jsem, co dělat
V koalici se hovoří o předčasných volbách, Nečas jednal se "zrádkyní" Kočí
ABL sledovala starosty Prahy 1 Hejmu a Dvořáka
Škárka: těch 55 tisíc měsíčně bylo na kancelářské potřeby nebo notáře
Věci veřejné vyloučily Škárku. Slíbil důkazy, že mu Bárta dal peníze