Už jste se po návratu z Jižní Ameriky rozkoukal po domácí politické scéně a co říkáte na situaci ve straně Věci veřejné?

Rozkoukal a nejraději bych se vrátil do Buenos Aires, ale to nemůžu a musím se tu vypořádat s tím co je.

Je dostatečné řešení, že VV vyloučily ze svých řad šéfku poslanců Kristýnu Kočí?

Asi ne. Podle mého to řešení bude ještě trvat, protože tady je naprostý blázinec a ještě nevím, co rozumného se v tom dá ještě udělat.

Může podle vás ministr dopravy Vít Bárta politicky přežít?

Obyčejně lidé s tak kromobyčejnými výkony přežijí. To, co Bárta udělal, je zajímavý výkon, ale něco vám řeknu, ještě v nedávné době bývalí poslanci a zastupitelé různých stran dostali k uspokojení svých materiálních potřeb místa ve správních radách státních, polostátních a městských podniků. To se bralo jako samozřejmost.

Když tady nějaký podnikatel, který tu stranu považuje za svůj podnikatelský projekt, sáhl do vlastní šrajtofle a poslance odměnil, tak je z toho velký skandál. Celý systém je tak postavený, ale teď se na někoho pokřikuje, ale rozdíl je jen v tom, že jedno je ze soukromých peněz a druhé ze státních peněz. Jaký je rozdíl mezi tím, že někomu dám peníze na prkno z vlastní peněženky a nebo, že mu dám zajímavý post, na který má minimální předpoklady? Zamyslete se nad tím.

Čtěte také: Bárta šel do politiky, aby získal zakázky pro svou firmu, tvrdí dokumenty

Ale Vít Bárta již před čtyřmi lety pracoval na strategii, jak získat politickou moc k tomu, aby zesílil své ekonomické zájmy...

Ten pitomec to napsal, ostatní si to myslí.

Dá se s takovým člověkem dál vládnout a dělat nepopulární reformy?

To je vážná věc, kterou musíme vyřešit. Celý systém pozoruhodně sílí a toto je jeho symptom a neměli bychom pokrytecky to všechno svalovat na jednoho, když v tom systému jede mnoho dalších.

Budete chtít, aby Bárta odešel?

Dnes se setkám s premiérem a ten rozhoduje, kdo je člen vlády, nikoli místopředseda vlády. Já mu řeknu svůj názor dříve nežli novinám.

Jakou roli hraje, že potřebujete hlasy VV v Poslanecké sněmovně?

Bude záležet, jestli tady ještě budou a kdo z nich zůstane. To ještě uvidíme.